Na Písecku začaly růst hřiby

Z Wikizpráv

Úterý

Po chladnějších vlhčích dnech a následném oteplení začaly růst na Písecku hřiby. A nejsou to jenom hřiby. Objevují se i jiné druhy hub jako suchohřiby (lid. babka), holubinky (zelená, trávozelená, červená a další), píchavky, lišky, bedly, ryzce, kozáky, klouzky, křemenáče, mochomůrky a jiné prašivky. Na loukách pak vyrůstají hlavně žampiony.

Hřib smrkový (Boletus edulis) je jedlá houba. Jedná se vlastně o plodnici houby ukrývající se pod zemí. Tzv. podhoubí prorůstá zemi a může dosahovat délky až několik metrů, proto roustou houby často po skupinách. Houbě nevadí strmý sráz ani kamení, důležité jsou ale okolní rostliny. Nejčastěji sbíraný hřib smrkový roste ve smrkových lesích, ale i pod borovicemi (zde nacházíme též hřib borový – B. pinophilus), duby a buky od léta do podzimu. Hřib smrkový je možné zaměnit s již zmíněným hřibem borovým či s hřibem kříštěm (B. calopus) zvaným hořčák – má hořkou chuť. Pokud si tedy nejste jisti, stačí na místě ochutnat.

Ze stejného rodu pochází i hřib satan (B. satanas), ten je za syrova prudce jedovatý. Jeho vzhled se však od hřibu smrkového a borového značně liší. Soudečkovitý třeň je do červena, stejně tak rourky, klobouk bílý. Hřib satan roste s teplomilnou flórou na zásaditých půdách Českého krasu či jižní Moravy. Náchylnější k záměně s hřibem smrkovým nebo borovým může být křemenáč či kozák, které však mají dlouhou nohu zbarvenou šedě s tmavým vrněním.

Hřib je považován za krále mezi houbami a chutnou houbu (např. hříbková omáčka). Proto je často houbaři vyhledáván a někteří sbírají jen ji. V posledních dnech, hlavně o víkendu, hlásili místní houbaři úlovky v řádech desítek až stovek hřibů. I sám autor nalezl v čížovských a držovských lesích několik míst, kde rostly hříbky. Dá se očekávat, že ochlazení v následujících dnech růst hub nijak nezasáhne, problematické mohou být ale deště, kdy by při zvýšené vlhkosti mohly začít plodnice hub plesnivět.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.