Přeskočit na obsah

Na Silvestra se loučila se scénou monacká baletní hvězda Coppietersová

Z Wikizpráv

Středa

Představení baletu Faust, uvedené dnes na scéně Fóra Grimaldi, bylo poslední příležitostí vidět na scéně vynikající belgickou tanečnici Bernice Coppietersovou. Ve 44 letech ukončila tato mnoholetá hvězda Baletu Monte Carlo své jevištní působení. Na scéně naposledy ztvárnila svou oblíbenou roli Smrti. „Je to role, kterou miluji. Jean-Christophe [Maillot] mi nechal volnou ruku, abych ji vytvořila podle svého.“

Bernice Coppietersová absolvovala královskou baletní akademii v Antverpách. Už v roce 1991, po krátkém působení v Belgii, se stala tanečnicí Baletu Monte Carlo a záhy nato i jeho klíčovou sólistkou. Jako múza šéfa souboru Jeana-Christopha Maillota vytvořila celou řadu hlavních rolí v jeho baletech, jako byly Julie, Popelka, Šípková Růženka v baletu La Belle, Šeherezáda a další.

„Bez něj,“ říká Coppietersová o Maillotovi, „bych nebyla tam, kde jsem. Zná mne lépe než já sama. Když jsem potkala Jeana-Christopha Maillota, slepě jsem ho následovala. A jak dobře jsem udělala!“

Mezi řadou různých významných ocenění se vyjímá „baletní Oscar“, cena Benois de la danse, kterou obdržela v roce 2011. Dál se budě věnovat kromě baletní pedagogiky také choreografii.

Zdroje

[editovat]
  • DEVIRAS, Joëlle. Ballets: l'étoile Bernice change de trajectoire. Monaco Matin [online]. 2014-12-31 [cit. 2015-01-01]. Dostupné z: [1]. (francouzsky)