Na Svaté Hoře zpíval Thomas Hampson

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Thomas Hampson

Závěrečným koncertem pod širým nebem skončil 49. ročník příbramského Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Přímo na nádvoří barokního poutního komplexu Svatá Hora vystoupil slavný americký barytonista Thomas Hampson. Doprovodil ho orchestr Komorní filharmonie Pardubice za řízení Marka Štilce.

Hampson uvedl ukázky ze svého proslulého písňového repertoáru: Rückertovy písně Gustava Mahlera a výběr z Biblických písní Antonína Dvořáka. Zazpíval také tři části ze skladby Sylvie Bodorové Lingua angelorum, a to za přítomnosti skladatelky samotné. Ta před koncertem osobně uvedla výsledky druhého ročníku festivalové skladatelské soutěže, v jejíž porotě zasedala.

Thomas Hampson se proslavil zejména jako stálý sólista Metropolitní opery v New Yorku, kde nastudoval mnoho rolí italské, německé, francouzské, ruské i anglosaské opery, vystupoval ale také na mnoha dalších světových scénách. Neméně významná je jeho interpretace písní, oceňovaná jak za objevnost v tvorbě a doplňování repertoáru, tak za pečlivost při jeho nastudování. I v necelých 62 letech si jeho hlas uchovává podmanivou barvu a lyričnost, což prokázal i při svém příbramském koncertu.

Program koncertu doplnily orchestrální skladby, zejména Gounodovo, Dvořákovo a Schubertovo Ave Maria, dále Adagietto z Mahlerovy 5. symfonie a Bachovy chorály.

Hudební festival Antonína Dvořáka již půl století připomíná časté cesty Antonína Dvořáka do Příbrami z jeho letního sídla na zámečku na Vysoké, kde složil mimo jiné svou operu Rusalka a kde se nyní nachází jeho památník.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.