Přeskočit na obsah

Na Zemi ode dneška žije sedm miliard lidí

Z Wikizpráv

Pondělí

Růst světové populace od období 10 tisíc let př. n. l.

Počet lidí na světě dnes přesáhl sedm miliard, což vyvolalo jak oslavy, tak opětovné vyjadřování obav z toho, jak růst počtu lidí zasáhne zdroje naší planety. Dnešní datum označila za den překročení hranice Organizace spojených národů.

Přestože není možné určit datum narození sedmimiliardtého dítěte, jako první ze všech zemí vyhlásily překročení hranice Filipíny. Krátce po půlnoci se tam v Manile narodila Danica May Camachová. Oslavy proběhly také v Indii, která by měla brzy překonat Čínu a stát se nejzalidněnější zemí na světě.

Růst populace je spojován s úspěchy ohledně zvyšování průměrné délky života a snižování dětské úmrtnosti, experti ale zároveň varují před tím, že lidé v takových počtech budou mít problémy získávat zdroje pro přežití včetně potravin a vody. Zejména chudé země v subsaharské Africe a některé státy v Asii zažívají růst počtu obyvatel, který překračuje jejich ekonomický růst. Na druhou stranu porodnost v mnoha evropských zemích a Japonsku klesly pod hranici obnovy vlastní populace, což naopak vyvolává obavy z nedostatku pracovní síly a poklesu produktivity, což může ohrozit kvalitu tamního života.

Před rokem 2050 by podle údajů OSN měl počet lidí přesáhnout devíti miliard a na konci století dosáhnout hranice 10,1 miliardy. Nejzalidněnějším kontinentem je v současnosti Asie (4,2 miliardy lidí), kde leží i dvě největší země podle počtu obyvatel – Čína (1,34 miliardy) a Indie (1,2 miliardy). Podobných čísel dosáhne Afrika, jejíž počet obyvatel by se měl do konce století ztrojnásobit na 3,6 miliardy.

Zdroje

[editovat]