Na kostel v Ermitáži se po 97 letech vrátil kříž

Z Wikizpráv

Úterý

Budova petrohradského Hlavního štábu

V roce 1917, po říjnové revoluci, byl odstraněn kříž z vrcholu kostela v petrohradském Hlavním štábu, nyní východním křídle Ermitáže. Téměř po 97 letech se vrátil zpět během oslav paschy, ruských pravoslavných Velikonoc. Křesťanský obřad vedl petrohradský vikář a carskoselský biskup Markell.

Věž se tyčí nad kostelem svatého Alexandra Něvského, který založil car Mikuláš I. Na konci roku 1917 byl kostel uzavřen, jeho náboženské objekty odstraněny a prostor sloužil pro bolševické schůze. Místo oltáře byla postavena socha Lenina a obrazy Marxe, Engelse, Lenina a Stalina nahradily dřívější ikony. Na konci století začala rekonstrukce, aby se prostor vrátil do podoby kostela. Nyní je místnost součástí muzea Státní Ermitáž.

Kříž, asi jeden metr vysoký a pokrytý zlatem, byl rekonstruován na základě historických dokumentů, aby kopíroval originál.

Zdroje[editovat]

  • На купол церкви в Главном штабе Эрмитажа возвращен крест, снятый после революции 1917 года. ITAR-TASS [online]. 2014-04-21 [cit. 2014-04-22]. Dostupné z: [1]. (rusky)