Přeskočit na obsah

Na příkaz islámských ozbrojenců přestala somálská rádia vysílat hudbu

Z Wikizpráv

Středa

Většina somálských rádií přestala vysílat na příkaz islámských ozbrojenců hudbu. Ta je totiž prý neislámská. K vyplnění přání islámských radikálů údajně rádiové stanice vedla obava o životy jejich zaměstnanců.

Před tímto zákazem hrálo hudbu třináct z patnácti rádií, po něm ji hrají jen dvě. Manažer jednoho z rádií se vyjádřil: „K provázání svých programů teď vysíláme jiné zvuky jako střelbu, dopravní ruch nebo zpěv ptáků.“ Jiní se nechali slyšet, že se bojí ztráty posluchačů i inzerentů.

Reportér BBC srovnal požadavek islamistů s požadavky Tálibánu v Afghánistánu. Jediná dvě rádia, která pokračují ve vysílání hudby, jsou rádio kontrolované vládou a rádio placené Organizací spojených národů, které vysílá z Keni.

Vzhledem k tomu, že populární hudba je v Somálsku oblíbená, se její zákaz setkal s ostrou kritikou. Nejedná se ovšem o první zákaz tohoto typu — ozbrojenci již předtím zakázali v některých částech země sledování filmů i fotbalu.

Možnost kontrolovat rádia výhrůžkami je dána zejména neutěšenou bezpečnostní situací v zemi. Ta od roku 1991 nemá stabilní a fungující vládu, značnou část země kontrolují povstalci. Organizací spojených národů a Africkou unií podporovaná vláda tak fakticky řídí pouze malou část země a nekontroluje ani celé hlavní město Mogadišu.

Zdroje[editovat]

  • POLOCHOVÁ, Iveta. Somálská rádia vysílají střelbu a zvuky zvířat. Islamisté zakázali hudbu. iDNES.cz [online]. 2010-04-14 [cit. 2010-04-14]. Dostupné z: [1].
  • Somali radio stations comply with Islamists' music ban. BBC [online]. 2010-04-13 [cit. 2010-04-15]. Dostupné z: [2]. (anglicky)