Na severní Moravě podepsali komunisté svou koaliční dohodu

Z Wikizpráv

Středa

Na vládě v krajském úřadu v Ostravě se budou podílet i komunisté

Přístup komunistů k vládě v Moravskoslezském kraji je stvrzen. KSČM podepsala slavnostně koaliční smlouvu s ČSSD. Jejich účast v krajské radě byla od počátku vyjednávání v podstatě jasná, protože sociální demokraté odmítli koalici s ODS a šlo jen o to, zda se k dvěma levicovým stranám připojí lidovci. KDU-ČSL ale nakonec dala přednost opozici. Komunisté dostanou v radě tři místa, osm jich připadlo vítězům. V zastupitelstvu má nová koalice převahu 42 křesel z 65.

Sociální demokraté mohli v kraji vládnout i sami s pomocí lidovců, ale možnost vlády bez ODS a bez KSČM odmítli.

Budoucí hejtman Jaroslav Palas považuje strašení komunismem 20 let po revoluci za zbytečné. „Znárodňovat se nebude, nestrašme se,“ odpověděl na dotaz čtenáře v online rozhovoru serveru Nova.cz a zdůraznil, že prvním úkolem jeho vlády bude zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Dále hodlá prosadit zastavení či zabránění privatizace krajských nemocnic a fakultní nemocnice v Ostravě, stejně jako regionálních zdravotních pojišťoven, zlepšení životního prostředí a dobudování dopravní infrastruktury. Chce také přilákat další solidní investory. „Určitě si to nemyslím, dokonce si myslím, že případná koalice s ODS by nám podrazila nohy mnohem více,“ odpověděl na dotaz, zda nepovažuje vznik koalice s KSČM za riziko pro volební výsledek ČSSD v parlamentních volbách. Spolustraníky, kteří v jiných krajích zvažují koalici s ODS nepřímo vyzval k tomu, aby se „vzpamatovali“.

V tuto chvíli o koalici s ODS uvažují sociální demokraté na Olomoucku, Zlínsku nebo v Jihomoravském kraji, naopak na spadnutí je vznik oranžovo-červené koalice na Karlovarsku. Na Pardubicku nebo Královéhradecku se sociální demokracie ve středolevých koalicích obejde bez pomoci komunistů i ODS.

Zdroje[editovat]

  • Krajská vláda bude za účasti komunistů. Bruntálský a krnovský deník [online]. 2008-11-11 [cit. 2008-11-12]. Dostupné z: [1].
  • O vládě ČSSD s komunisty. Nova.cz [online]. 2008-11-10. Dostupné z: [2].