Na seznamu UNESCO je už přes 1000 památek

Z Wikizpráv

Středa

Rani ki vav patan

Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO se rozrostl na číslo 1007. Celkem se seznam rozrostl o 26 položek.

Na seznam světového přírodního dědictví byly nově přidány dánský Stevns Klint, vnitrozemská delta řeky Okavango v Botswaně, indický Národní park Velký Himálaj a rezervace okolo Mount Hamiguitan na Filipínách.

Mezi kulturní památky byly zapsány systém inckých stezek Qhapaq an, Velký čínský kanál, předkolombovské Diquiské náčelnické osady s kamennými koulemi v Kostarice, kresby v Chauvetově jeskyně u Pont d'Arc, Korbejské opatství v Německu, indický Rání kí váv v Gudžarátu, íránské město Šahr-e Sochta, citadela v iráckém Arbílu, jeskyně Bejt Guvrin a Mareša v Izraeli, vinařské oblasti v Piemontu, hedvábná manufaktura v japonské Tomioce, Hedvábná stezka z čínského Čchang-anu do středoasijského Sedmiříčí, barmská Starobylá města Pyu, Van Nellefabriek nizozemském Rotterdamu, jihokorejský Namhansansong, Bulharský archeologicko-historický komplex v Rusku, historické centrum saúdskoarabské Džiddy, turecká města Bursa a Cumalıkızık, starořecký Pergamon a monumentální pravěké náspy Poverty Point ve Spojených státech.

Jedinou novou přírodně-kulturní památkou je Krajinný komplex Trang an ve Vietnamu.

Další památky již dříve zapsané v seznamu získaly rozšířenou ochranu. Konkrétně jde o Jihočínskou krasovou oblast, bělorusko-polský Bělověžský prales a německo-nizozemské Waddenzee a deštný prales kolem mayského města Calakmul.

Na seznam světového dědictví v ohrožení byla nově přidána palestinská vesnice Battir. Z památek již zapsaných na seznamu byly mezi ohrožené dědictví přidány bolívijské Potosí a Selousova zvířecí rezervace v Tanzanii.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Himálajský park, nástěnné jeskynní malby i vinice. Podívejte se na nové památky UNESCO. iHNed.cz [online]. 2014-06-24 [cit. 2014-06-25]. Dostupné z: [1].
  • UNESCO's newest World Heritage Sites. CNN [online]. 2014-06-21 [cit. 2014-06-25]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Twenty six new properties added to World Heritage List at Doha meeting. UNESCO [online]. 2014-06-24 [cit. 2014-06-25]. Dostupné z: [3]. (anglicky)