Přeskočit na obsah

Nad litevským Šiauliai se srazila dvě vojenská letadla

Z Wikizpráv

Úterý

Albatros v barvách litevského vojenského letectva

Francouzský Mirage 2000C ve službách jednotek NATO a litevský Aero L-39 Albatros české výroby se dnes během cvičného letu srazily poblíž města Šiauliai. Zatímco Mirage doletěl zpět na základnu, Albatros se zřítil do neobydlené oblasti. Oba piloti se úspěšně katapultovali a přistáli s pomocí padáků bez zranění. K nehodě došlo kolem 11. hodiny dopolední.

Ministryně obrany Rasa Juknevičienéová nařídila vyšetření případu. Armáda začala zajišťovat stopy na místě dopadu Albatrosu, nicméně potýkala se s bažinatým terénem. Vrchní velitel litevské armády generálmajor Arvydas Pocius vyjádřil poděkování pilotům, že po srážce udělali maximum, aby zabránili ohrožení lidí a zasažení blízkých vesnic.

Svědci popsali listu Lietuvos Rytas, že ke srážce došlo poté, co Mirage nečekaně vylétl z mraku.

Šlo o první havárii vojenských letadel v historii Litvy. Vojenské letectvo země tak přišlo o jeden ze dvou svých proudových letounů Albatros, které byly v provozu, další proudové letouny neprovozuje. Vlastní ještě další čtyři Albatrosy z provozu vyřazené a uvažuje o koupi stíhaček F-16 od Dánska.

Zdroje[editovat]

  • PANCEROVAS, Dovydas. Po lėktuvų susidūrimo Šiauliuose Karo policija pradėjo tyrimą dėl neatsargumo, Lietuvos kariuomenės vadas A.Pocius giria lietuvius pilotus. Lietuvos Rytas [online]. 2011-08-30 [cit. 2011-08-30]. Dostupné z: [1]. (litevsky)