Přeskočit na obsah

Nastane vražda české vědy?

Z Wikizpráv

Úterý

„Odsouzený a oběšený výzkum“

V historickém centru Prahy, poblíž Betlémského náměstí, se dnes v poledne konal neobvyklý happening nazvaný Vražda české vědy. Shromáždili se tu z iniciativy Ústavu dějin umění zaměstnanci a příznivci Akademie věd České republiky, aby protestovali proti plánovaným změnám ve způsobu, jakým má být ze státního rozpočtu financován vědecký výzkum.

Budova ústavu byla smutečně vyzdobena černými prapory. Symbolicky pět minut po dvanácté byl přečten fiktivní rozsudek nad obžalovaným, českým výzkumem. Byl shledán vinným ve všech bodech obžaloby včetně nerespektování principů tržní společnosti, snahy zjišťovat obecné informace, které nemají žádný praktický význam, a provádění základního výzkumu na úkor výzkumu aplikovaného. Možnost obhajovat se byla obžalovanému odepřena a byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Rozsudek byl ihned proveden. Po vystavení mrtvého těla na průčelí budovy následoval slavnostní přípitek doprovázený hudbou.

V druhé části happeningu přečetl jeden z organizátorů Prohlášení fóra Ústavu dějin umění komentující současnou situaci: Akademii věd České republiky hrozí v příštích letech postupné snižování rozpočtu až na polovinu současného stavu, což by pro fungování řady vědeckých ústavů mělo fatální důsledky. V prohlášení zazněla kritika vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a její Metodiky hodnocení odborných výsledků výzkumu a vývoje jakožto univerzálního způsobu oceňování výsledků výzkumu všech oborů bez rozlišení. Text dále odmítl obvinění RVVI, že Akademie věd „poškozuje dobrou pověst České republiky“, když její představitelé svobodně hovořili o svých názorech. V závěru vyzval širokou veřejnost k podpoře a obraně Akademie věd.

Zdroje[editovat]

  • Akademici protestovali proti 'Vraždě české vědy', symbolicky oběsili vědce. Lidové noviny [online]. 2009-07-21 [cit. 2009-07-21]. Dostupné z: [1].

Externí odkazy[editovat]