Navara je mistrem Evropy v bleskovém šachu

Z Wikizpráv

Pátek

David Navara v roce 2013

Vítězem mistrovství Evropy v bleskovém šachu se ve Vratislavi s převahou stal David Navara. Český šachista potvrdil roli spolufavorita a zvítězil s výrazným dvoubodovým náskokem. Turnaj se hrál na jedenáct kol, v průběhu každého z nich ale sehrála dvojice vždy dvě partie, a tak na konci měl Navara na svém kontě 22 partií. Z nich prohrál jen jednu, čtyři zremizoval a zbylých 17 vyhrál. Na druhém místě skončil Polák Duda a na třetím Španěl Salgado.

Turnaje se zúčastnilo více než 600 hráčů, z toho 61 velmistrů. Z Česka dorazila desítka šachistů. Větší ambice mohli mít ještě velmistr Jiří Štoček a mezinárodní mistr Vojtěch Plát. Štoček jako 58. nasazený obsadil 51. místo s 14,5 body. Pro Pláta je blesková hra jeho silnou zbraní, ve Vratislavi to ale nepotvrdil a navzdory 25. místu v žebříčku účastníků spadl na 96. místo, když z posledních šesti partií získal jen dva body.

Navara se dostal do vedení v turnaji po osmém kole a už ho neopustil. V posledním kole získal 1,5 bodu ze dvou partií i proti Nikitovi Viťugovovi, který je před ním ve světovém žebříčku ratingu Elo v klasickém šachu.

Martina Marečková obsadila desáté místo v pořadí žen, které ovládla Anastasja Bodnaruková z Ruska před velmistryněmi Szczepkowskou-Horowskou z Polska a další Ruskou Girjovou. Bodnaruková získala 15 bodů, Marečková o dva méně. Jan Macháň obsadil šesté místo v kategorii chlapců do 18 let.

V sobotu a v neděli je na programu mistrovství Evropy v rapid šachu.

Zdroje[editovat]