Přeskočit na obsah

Navzdory stávkám francouzský parlament schválil důchodovou reformu

Z Wikizpráv

Středa

Protest proti důchodové reformě v polovině října v Orléansu

Francouzští poslanci podobně jako před nimi senátoři udělali poslední krok při schvalování zákona o důchodové reformě, která vyvolala stávky, demonstrace a blokády. Předpokládá se, že prezident Nicolas Sarkozy zákon do poloviny listopadu opatří svým podpisem, aby mohl platit. Opatření zvýší minimální věk pro odchod do důchodu z 60 na 62 let, přičemž ale stále zůstane jedním z nejnižších v Evropě.

Navzdory tomu proti reformě v posledních týdnech protestovaly miliony Francouzů. Blokády rafinerií stávkujícími zaměstnanci vedly k nedostatku pohonných hmot. Podle vládních odhadů protesty stály zemi až 560 milionů dolarů denně (přibližně deset miliard korun denně).

Podobně jako v úterý v senátu, i debata v Národním shromáždění byla velmi vzrušená. Vláda argumentovala, že reforma je nezbytná k tomu, aby byly prostředky na zajištění rostoucího počtu důchodců. Podle ekonomů bude muset Francie podniknout v příštích letech razantní kroky, aby měla prostředky na výplatu důchodů. Demonstranti se ale domnívají, že k financování důchodů je možné dospět i jinou cestou než zvyšováním důchodového věku.

Důchodová reforma je považovaná za klíčový test důvěry pro prezidenta Sarkozyho. Jeho popularita klesla na rekordní úroveň pod 30 procenty. Jeho zásadovost v této věci mu nicméně může pomoci za dva roky, pokud se rozhodne ucházet o zvolení do dalšího funkčního období.

Sarkozyho pravice ovládá obě komory parlamentu, a tak bylo přijetí neodvratné. Odbory ale slibují, že budou pokračovat ve svém boji a na čtvrtek a na 6. listopadu už chystají další demonstrace. Opoziční socialisté hodlají zákon napadnout u nejvyššího soudu. Socialistický poslanec Jean-Marc Ayrault řekl francouzskému rozhlasu, že boj o reformu ještě neskončil. Podle něj důchodová reforma zvýší míru nespravedlnosti a nerovnosti v zemi.

Aby rozptýlil napětí, nabídl premiér François Fillon oponentům dialog o zaměstnanosti mladých a seniorů.

Zdroje

[editovat]