Nečasův kabinet získal 105 hlasů, povládne dál

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Petr Nečas zůstává premiérem

Vláda Petra Nečase získala důvěru poslanecké sněmovny. O její vyslovení požádal sám Nečas kvůli rozkolu ve Věcech veřejných. Pro důvěru hlasovalo 105 poslanců, proti bylo 93. V čele českého státu tak nyní právoplatně stojí koalice složená ze dvou stran, ODS a TOP 09 a skupiny bývalých členů Věcí veřejných kolem Karolíny Peake.

Pro vládu hlasovali všichni členové dvou koaličních stran. Podpořilo ji také platforma Karolíny Peake a dál několik nezařazených poslanců, včetně Pavla Béma, který z ODS nedávno kvůli aféře s odposlechy hovorů s lobbistou Romanem Janouškem vystoupil, dalšího bývalého člena ODS Michala Doktora, a také tři členové Věcí veřejných.

Věci veřejné své poslance nezavázali jednotným příkazem, a tak každý hlasoval podle svého názoru. Proti důvěře vládě tak byli i exministr vnitra Radek John nebo předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová. Proti byl také bývalý člen a expředseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta. Jednotně se proti vládě postavili sociální demokraté, komunisté i dva nezařazení poslanci ze strany NS-LEV 21. Opozice v devítihodinové diskusi vládu ostře kritizovala, označila ji za nelegitimní, založenou na přeběhlících. Nečas oponoval, že přeběhlictví spočívá v přechodu jednotlivců od opozice ke koalici, nebo naopak, a zdůraznil, že v současné vládě a mezi těmi, kdo ji podporují, není nikdo, kdo by k podpoře vlády přešel od opozice.

Nečas po hlasování řekl: „Jsem rád, že se našel dostatečný počet poslanců, kteří chtějí podporovat reformní programové prohlášení vlády. Bude nezbytné tuto většinu dál dodržet.“ Naopak předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka poznamenal: „Hlasování vyhrál premiér Nečas či vicepremiérka Peake, prohrála ji ale politická kultura v ČR,“ a dodal, že lepší by bylo vypsání předčasných voleb.

Zdroje[editovat]

  • 105 : 93. Nečasova vláda přežila - a reformy s ní. Týden [online]. 2012-04-27 [cit. 2012-04-30]. Dostupné z: [1].
  • Vláda má důvěru, předčasné volby nebudou. Euro [online]. 2012-04-28 [cit. 2012-04-30]. Dostupné z: [2].