Nedostatek bavlny vyhnal její cenu k historickému rekordu

Z Wikizpráv

Pátek

Pole bavlníku

Sklizeň bavlny je špatná a její světové zásoby jsou nízké. Problémy měli hlavně pěstitelé v Pákistánu, jednom z největších exportérů suroviny. Zkázu úrody tam způsobily katastrofální povodně. Další z významných hráčů na trhu s bavlnou Indie se chystá uvalit na její export omezení. Cena bavlny se proto v New Yorku vyšplhala nad 1,18 dolaru za libru a je nejvyšší v historii. Překonala dosud nejvyšší hodnoty zaznamenané v roce 1995. Při čtvrtečním hektickém obchodování dokonce burza zastavila operace, aby zabránila nekontrolovanému nárůstu ceny.

Další tlak na růst ceny pochází z Číny. Ta zvýšila meziročně takřka na dvojnásobek dovoz bavlny, cena komodity na vnitročínském trhu přesahuje newyorskou cenu o polovinu. Peter Egli, analytik obchodníka s bavlnou Plexus Cotton, označil situaci v Číně za paniku.

Podle amerického ministerstva zemědělství přesahuje poptávka po bavlně její nabídku už pátý rok za sebou. Na vině je odchod tradičních pěstitelů bavlny k jiným, výnosnějším plodinám, zejména sójovým bobům.

Zdražování bavlny může dále ohrozit český textilní průmysl. Pokud by čeští výrobci bavlněného textilu zvýšili cenu svých produktů tak, aby reagovali na vývoj na světových trzích s bavlnou, ztratili by odbyt vzhledem k levné asijské konkurenci. Musejí tak maximálně snižovat své náklady, k tomu ale už někteří z nich nemají dost příležitostí.[1]

Zdroje[editovat]

  • BLAS, Javier; MEYER, Gregory. Cotton hits record high after poor crops. Financial Times [online]. 2010-10-15 [cit. 2010-10-15]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  1. Bavlna zdražuje. Doplatí na to české textilky?. E15 [online]. 2010-09-21 [cit. 2010-10-15]. Dostupné z: [1].