Přeskočit na obsah

Nehoda na tchajwanské železnici má přes 50 mrtvých

Z Wikizpráv

Pátek

Zadní část vykolejeného vlaku

Na území města Siou-lin v okrese Chua-lien ve východní části Tchaj-wanu došlo k vážné železniční nehodě, při které zahynulo přes 50 cestujících a dalších přibližně 150 bylo zraněno.

Interiér tohoto typu jednotek na fotografii z roku 2007

K nehodě došlo v 9.28 tchajwanského času (tedy 3.28 SELČ) na trase z Tchaj-peje, hlavního města, do Tchaj-tungu na jihovýchodě ostrova. Spoj nejvyšší třídy zajišťovaný elektrickou jednotkou s naklápěcí skříní, který může dosahovat rychlosti až 130 km/h, nabízel až 376 míst k sezení, přičemž provozovatel v obdobích zvýšené poptávky prodával až 120 dalších jízdenek na stání. Takovou dopravní špičku představuje v tchajwanské kultuře i právě probíhající svátek Čching-ming, čínská obdoba Dušiček, během kterého mají Číňané ve zvyku navštívit hroby svých předků. V okamžiku nehody tak cestovalo vlakem 488 cestujících.

Schematický náčrtek nehody – poslední dva vozy do tunelu nedojely

Vlak se od severu blížil k městu Chua-lien a mezi stanicemi Che-žen a Čchung-te měl projet tunelem Čching-šuej, který prochází stejnojmenným pobřežním útesem. Na trať před tunelem se ale dostalo nákladní auto, valník, který byl součástí stavby nad tratí. Samotná stavba v tu dobu vzhledem k svátkům neprobíhala a auto bylo bez řidiče.

Vykolejené vozy soupravy byly následně deformovány stěnami tunelu s výjimkou posledních dvou, které do tunelu nedojely.

Většina mrtvých, včetně strojvůdce, byla v prvních dvou vozech.

Zdroje

[editovat]
  • Na Tchaj-wanu vykolejil vlak v tunelu. Při nehodě zemřelo nejméně pět desítek lidí. Český rozhlas [online]. 2021-04-02 [cit. 2021-04-02]. Dostupné z: [1].