Nejvyšší soud Spojených států amerických zrušil zákon proti filmům s týráním zvířat

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Současní soudci Nejvyššího soudu Spojených států amerických

Nejvyšší soud Spojených států amerických na svém úterním zasedání zrušil jedenáct let starý zákon zakazující filmy zobrazující týrání zvířat, a to na základě toho, že daný zákon porušuje svobodu slova ve smyslu prvního dodatku americké ústavy.

Rozhodnutím 8-1 došlo k zneplatnění zákona z roku 1999, který zakazoval obchod se „zobrazeními týrání zvířat“ včetně „chování, kdy je živé zvíře úmyslně mrzačeno, mučeno, zraňováno nebo zabíjeno“. Podnětem k projednávání byl případ Roberta J. Stevense, který nahrával a prodával videa se souboji psů a následně byl v roce 2005 odsouzen k 37 měsícům vězení. K trestu ovšem ještě nenastoupil, neboť dosud probíhalo odvolání.

Podle vyjádření předsedy nejvyššího soudu Johna Robertse byl zákon „zákazem alarmujícího rozsahu“. Státní správa zákon hájila s odůvodněním, že filmy s týráním zvířat jsou nehodnotné a jako takové nejsou chráněny prvním dodatkem. Roberts na to reagoval tím, že smyslem prvního dodatku je, že státní správa nemá právo omezovat vyjadřování kvůli jeho obsahu, myšlenkám nebo pojednávanému předmětu. Podle něj byl zákon příliš obecný a nejvyšší soud tedy nebyl ochoten pohlížet na něj jako na něco, co nezasahuje do ochrany svobody slova dané prvním dodatkem.

Reakce na rozhodnutí byly souhlasné i nesouhlasné. Ze strany ochránců zvířat zaznívá požadavek napsat nový zákon, který by zabránil prodeji filmů s týranými zvířaty a zároveň byl vytvořený lépe, aby nebyl napadnutelný s odkazem na ústavu. Naopak skupina Media Coalition byla s rozhodnutím spokojená a vydala prohlášení, že „Pokud by soud měl přepisovat první dodatek pokaždé, když se dostane na přetřes nepopulární či nechutné téma, žádná svoboda slova by nezbyla“.

Zdroje[editovat]

  • VICINI, James. Supreme Court strikes down animal cruelty law. Reuters [online]. 2010-04-20 [cit. 2010-04-22]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • LIPTAK, Adam. Justices Reject Ban on Videos of Animal Cruelty. The New York Times [online]. 2010-04-20 [cit. 2010-04-22]. Dostupné z: [2]. (anglicky)