Přeskočit na obsah

Neonacisté zamířili do Plzně i do Prahy

Z Wikizpráv

Sobota

V Praze se sjela asi stovka neonacistů, zatímco v Plzni na Škodově náměstí demonstrují jen jednotlivci. Policie je v pohotovosti v obou městech, v záloze jsou i těžkooděnci, v Praze je i antikonfliktní tým. Do Prahy přijeli i anarchisté.

Na Plzeňském Škodově náměstí je několik desítek policejních vozů, vodní dělo a několik sanitních vozů. V Plzni se měli sejít i pravicoví radikálové, stejně jako akce neonacistů i akce anarchistů byla zakázána.

Pravicoví radikálové se do Prahy sjížděli už od rána, v Plzni policie zadržela několik cizinců za hajlování. Plzeňská akce byla nahlášena jako protestní akce za svobodu slova, datum akce se shodoval s datem výročí transportu plzeňských Židů do Terezína, které se konalo 18. ledna 1942.

Před Velkou synagogou v Plzni hlídkovali během bohoslužby těžkooděnci, ke konfliktům nedošlo. Mnoho plzeňských podnikatelů své bary, restaurace a obchůdky neotevřelo.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • KRATOCHVÍL, Luboš; JEŽEK, Petr; HETTNEROVÁ, Magda. U plzeňské synagogy se sešly stovky lidí, neonacisté ne. iDNES.cz [online]. 2008-01-19, rev. 2008-01-19 [cit. 2008-06-09]. Dostupné z: [1].
  • PEŠKOVÁ, Lada. Židovskou bohoslužbu v plzeňské synagoze hlídali těžkooděnci. Plzen.cz [online]. 2008-01-18 [cit. 2008-06-09]. Dostupné z: [2].