Přeskočit na obsah

Nepokoje se rozšířily do Manchesteru, musely být uzavřeny obchody

Z Wikizpráv
Noční potyčky v okolí obchodního centra v Salfordu.
Vypálené auto po řádění v Liverpoolu

Středa

Vlna nepokojů se rozšířila do dalších britských měst. Zatímco v Londýně již nepokoje pomalu utichají, v Manchesteru a Birminghamu napětí stále trvá. Od osmnácté hodiny 9. srpna zaznamenala Metropolitní policie v Manchesteru více než 1000 hlášení. Během několika hodin vzniklo 155 požárů, poničeno bylo více než 100 nemovitostí.

Okolo třinácté hodiny se v Salfordu, jednom z okresů hrabství Velký Manchester, začaly shromažďovat skupinky agresivních mladíků. Ze strachu před útoky byly uzavřeny obchody v místním nákupním středisku. Po obdržení prvních zpráv o ničení výloh byly do ulic vyslány preventivní policejní jednotky. Ani to však neodradilo mladé bandity od rabování a demolice okolních obchodů. Cílem útoků se staly obchody s alkoholem i elektronikou. Utrpěly také autobusové zastávky a osobní automobily, jež stály násilníky v cestě. Několik z nich bylo podpáleno. I přes palbu kamení a cihel se policisté snažili vandaly zatlačit co nejdále od nákupního centra. Napaden byl rovněž kameraman BBC dokumentující dění v ulicích. Přibližně dvacet drancovníků vniklo do supermarketu sítě Lidl a rozpoutalo v něm oheň. Hasiči se snažili zabránit šíření požáru na sousední obytné budovy.

Podobná situace nastala také v centru Manchesteru. Obecní úřady a policie okolo šestnácté hodiny vydaly doporučení k uzavření obchodů, barů a restaurací. Pozastaveny byly i linky tramvají a městských autobusů. Potyčky mezi policií a účastníky nepokojů trvaly dlouho do noci z úterý na středu - nicméně větší skupiny byly rozděleny již během prvních hodin.

Potlačení nepokojů se zúčastnilo okolo 2500 policistů z Manchesteru a okolních měst. Při zásazích byly použity vrtulníky i jízdní policejní jednotky a speciálně vyškolení policejní psi. Během incidentů ve Velkém Manchesteru byla zatčena více než stovka lidí. Policie zveřejňuje na internetu fotografie násilníků s prosbou o pomoc při jejich identifikaci.

Zdroje[editovat]

  • Police release first images of suspected looters from Manchester riot. Manchester Evening News [online]. 2011-08-10 [cit. 2011-08-10]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • PFear closes 600 pubs, clubs and restaurants in Manchester city centre. Manchester Evening News [online]. 2011-08-10 [cit. 2011-08-10]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • How the two proud cities of Manchester and Salford descended into violence and mayhem. Manchester Evening News [online]. 2011-08-10 [cit. 2011-08-10]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  • POLOCHOVÁ, Iveta. Nepokoje v Londýně utichly, horko bylo v Manchesteru a Birminghamu. iDNES.cz [online]. 2011-08-10 [cit. 2011-08-10]. Dostupné z: [4].

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Zamknięte sklepy w Manchesterze z powodu zamieszek na polských Wikizprávách.