Přeskočit na obsah

Neporazitelný gymnasta Učimura vyhrál šestý velký víceboj v řadě

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Kóhei Učimura v roce 2011

Pět titulů absolutního mistra světa v řadě a mezitím, v olympijském roce 2012, kdy se mistrovství světa ve sportovní gymnastice nekonalo, vítězství na olympijských hrách. Japonský gymnasta Kóhei Učimura pokračuje v 25 letech v bezpříkladné sérii vítězství v šestiboji mužů.

Na druhém místě skončil Brit Max Whitlock, který zaostal o 1,5 bodu, bronz získal další Japonec Jusuke Tanaka. Whitlock krátce vedl po parádní sestavě na koni našíř, ale už od druhé rotace převzal vedení Učimura a udržel ho jistě až do konce závodu. Zklamáním skončil závod v čínském Nan-ningu pro domácího Teng Šu-tiho. Jeho sestavy měly v součtu nejvyšší obtížnost, ale hrubá chyba na koni našíř ho rozhodila a nakonec odsunula až na šesté místo.

O tom, jaká pozice byla Učimurových soupeřů, svědčí i pozávodní vyjádření stříbrného Whitlocka: „Je to úžasné být druhý za Učimurou,“ pochvaloval si druhý Brit v historii, který získal medaili na mistrovství světa ve víceboji. Učimura si vysloužil i hromový potlesk převážně čínského publika v hale Kuang-si.

Nejlepší čeští víceboaři posledních let Daniel Radovesnický, a zejména dvojnásobný olympionik Martin Konečný na šampionátu hodně chyběli, jejich absenci nedokázal nahradit při svém debutu mladý Svjatoslav Soloviev, který měl k postupu do finále daleko.

Na velké akci prohrál naposledy na olympijských hrách v Pekingu, kde ho porazil Číňan Jang Wej, od té doby je suverénem.

Zdroje[editovat]

  • NORMILE, Dwight. Uchimura Claims Fifth World All-Around Title. International Gymnast online [online]. 2014-10-09 [cit. 2014-10-09]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Kohei Uchimura crowned with fifth World All-around title. FIG Gymnastics [online]. 2014-10-09 [cit. 2014-10-09]. Dostupné z: [2]. (anglicky)