Přeskočit na obsah

New York mění pravidla: Starosta může být zvolen třikrát

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Michael Bloomberg může zkusit kandidovat na starostu potřetí

Starostovi New Yorku Michaelu Bloombergovi se podařilo přesvědčit radu města, aby schválila změnu městského pravidla, které zakazuje delší působení ve funkci starosty než dvě volební období. Poté, co návrh jednomyslně prošel výborem vládních operací, přijala ho městská rada poměrem 29 hlasů pro a 22 proti.

Bloomberg se rozhodl naléhat na změnu pravidel kvůli ekonomické krizi. Domnívá se, že jeho zkušenosti potřebuje město právě ve chvíli, kdy se otřásá Wall Street. Pokud by pravidla nebyla změněna, musel by opustit křeslo bez šance na znovuzvolení na konci roku 2009.

Svůj záměr prosadit možnost kandidovat do třetího volebního období oznámil 2. října. Přestože mezi občany města nevyvolal jeho návrh jednoznačnou podporu, v otevřeném dopise se ve prospěch jeho návrhu vyslovily některé významné osobnosti, které v městě přebývají - např. exprezident Henry Kissinger nebo magnát James Dimon.[1] Podle průzkumu univerzity Quinnipiac se 89 procent Newyorčanů domnívá, že otázku by místo rady měli řešit všichni občané v referendu, a 51 procent se vyslovilo proti změně pravidel.

Radní otázku referenda odmítli s tím, že voliči dostanou možnost vyjádřit se k Bloombergově kandidatuře a kandidatuře dalších volených městských činovníků za rok ve volbách. Hlasování o odmítnutí referenda skončilo poměrem hlasů 28 pro odmítnutí, 22 pro referendum.

Hlasování rady předcházelo i rozhodnutí výboru pro otázky konfliktu zájmů, ke kterému se obrátili dva radní s dotazem, zda mohou hlasovat v této věci, která se jich potenciálně týká. Výbor usoudil, že o konflikt zájmů nejde.

Kritici odsuzují Bloomberga za to, že obchází názor občanů, kteří v 90. letech v občanském hlasování dvakrát potvrdili limit dvou volebních období.

Bloomberg byl zvolen 113. starostou města v roce 2001 a do úřadu nastoupil v 1. ledna následujícího roku jako nástupce Rudiho Giulianiho. Byl zvolen jako republikán (přestože byl před tím dlouho registrovaným demokratem), ale v současnosti je veden jako nezávislý. Bloomberg je úspěšný podnikatel, jeho majetek ho řadí na osmé místo v seznamu nejbohatších Američanů.

Zdroje[editovat]

  • ZEIGER, Elise. N.Y. City Council extends term limits for mayor, other officials. CNN [online]. 2008-10-23 [cit. 2008-10-23]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • New York City Council Takes Up Bloomberg Term-Limit Request. Fox News [online]. 2008-10-23 [cit. 2008-10-23]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  1. Prominent NYers run ad supporting Bloomberg. WCAX-TV News [online]. 2008-10-20. Dostupné z: [1]. (anglicky)