New York se chystá na hurikán Irene

Z Wikizpráv

Pátek

Hurikán Irene vyfotografovaný z Mezinárodní vesmírné stanice před čtyřmi dny

Největší město USA New York se stále ostražitěji připravuje na příchod hurikánu Irene. Starosta Michael Bloomberg nařídil evakuaci čtvrt milionu lidí z níže položených oblastí města. Uzavřena byla nemocnice na Coney Islandu, naopak provoz má být udržen i v nejníže položené části Wall Streetu, kde jsou soustředěné významné ekonomické instituce.

Bloomberg vzkázal Newyorčanům, že jejich spolupráce je nezbytná. „Musíme se připravit na nejhorší a doufat v to nejlepší. Tohle je velmi vážné. Nenechte se oklamat sluncem,“ řekl.

Obyvatelé byli varováni před rozsáhlými výpadky dodávek elektřiny. Na přerušení dodávek se chystá i Newyorská burza. Od soboty přestane fungovat systém hromadné dopravy, město uzavře síť metra.

Mosty Tappan Zee a George Washingtona budou uzavřeny, pokud rychlost větru překročí 96 kilometrů za hodinu. Letecké společnosti už zrušily na tisícovku letů.

Problémy věřících i sportovců[editovat]

Zatímco newyorský arcibiskup Timothy Dolan udělil věřícím katolíkům svolení, aby vynechali nedělní mši, dilema musejí řešit ortodoxní židé. Někteří se asi dobrovolně vydají hlouběji do vnitrozemí, aby nemuseli porušit zákaz užívání elektřiny při šábesu, kdyby se jinak dostali do tísně.

O víkendu startuje liga amerického fotbalu NFL. Zápasy ve městech ohrožených Irene (New York, Philadelphia a Boston) byly posunuté o den dřív, aby je nejhorší počasí neohrozilo.

Stav pohotovosti je vyhlášen v sedmi státech unie. Do New Yorku by měl hurikán dorazit v neděli.

Zdroje[editovat]

  • Hurricane Irene NYC: Subway System Will Shut Down, Evacuations Under way. International Business Times [online]. 2011-08-26 [cit. 2011-08-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • New York orders evacuations ahead of rare hurricane. Reuters [online]. 2011-08-26 [cit. 2011-08-26]. Dostupné z: [2]. (anglicky)