Přeskočit na obsah

Nezájem amerických novinářů o Klause

Z Wikizpráv

Středa

Václav Klaus

Prezident České republiky Václav Klaus od pondělí propaguje druhé vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. V oregonském Portlandu, kam prezident mj. zavítal, se setkal s takřka mizivým zájmem médií, když na jeho tiskovou konferenci dorazili jen tři novináři.

Uvedl to ve svém článku americký novinář James Pitkin z listu Willamette Weekly. Dle jeho názoru není Klausův negativní názor na globální oteplování v Oregonu populární zejména proto, že Portland patří k nejekologičtějším městům USA a chce mít 100 % elektrické energie vyráběných z obnovitelných zdrojů.

Pitkin je ve svém článku ke Klausovi velmi kritický, označil ho např. za „extrémně arogantního politika“. Prezident dle něj trpí „téměř patologickou neschopností přiznat chybu nebo nedokonalost, což předznamenává jeho problematický vztah s jeho úhlavním nepřítelem, bývalým českým prezidentem Václavem Havlem“. Na tiskovce se Klause zeptal, zda se nebojí, že význam ČR ve světě klesá, protože je „těžké si představit, že by Václav Havel mluvil před tak malým publikem“. Na to Klaus údajně po chvíli reagoval slovy: „Jsem si jistý, že můj předchůdce by byl pro obchod s emisními povolenkami.“ Právě emisní povolenky přitom Klaus trvale odsuzuje.

Zdroje[editovat]

  • BARTOŠ, Adam. Klaus v USA: tři novináři na tiskovce i potlesk vestoje. iDNES.cz [online]. 2008-10-01 [cit. 2008-10-01]. Dostupné z: [1].
  • Na Klausovu tiskovku v Oregonu dorazili tři novináři. Novinky.cz [online]. 2008-10-01 [cit. 2008-10-01]. Dostupné z: [2].