Nezaměstnanost klesla rekordně v Česku i v Rakousku

Z Wikizpráv

Sobota

V meziválečném období v Rakousku (ale i dalších zemí) nezaměstnanost vyletěla vysoko díky světové hospodářské krizi. Nyní je však situace z tohoto hlediska mnohem příznivější

Nezaměstnanost v České republice rekordně poklesla, a to na 4,9 % celorepublikově. Nejnižší míra je v Praze a Středočeském kraji, devíti až desetiprocentní míra nezaměstnanosti je pak v oblastech, jako například Ústecký či Moravskoslezský kraj.

Díky výhodným programům rozvoje průmyslových zón a služeb došlo v oblastech republiky, které byly v 90. letech postiženy útlumem těžebního průmyslu, k mírnému oživení a bez práce zde již není pětina až šestina populace jako dříve. Velký podíl na tomto má ale také velmi dobrý růst HDP, který Česko zažívá již delší dobu, zhruba od vstupu do EU.

I v Rakousku klesl počet lidí bez práce, a to až tak, že začínají chybět kvalifikovaní řemeslníci. Nedostatek těchto lidí tak orgány tlačí k zmírnění restrikcí ve volném pohybu osob v rámci EU (mezi Rakouskem a zeměmi, které vstoupily v roce 2004), takže nyní mohou v zemi najít uplatnění i zkušení dělníci z Česka, Slovenska, ale i pobaltských zemí, či Maďarska, které momentálně nemá velký hospodářský růst.[1] Rakousko spolu s Německem uplatnilo před několika lety nejtvrdší možné restrikce na ochránění svého pracovního trhu; zatímco mnohé státy původní patnáctky zvolily dvouleté přechodné období, německé a rakouské vlády se rozhodly svůj trh chránit až do roku 2011, tedy po celých sedm let, jak jim výjimka umožnila.

Zdroje[editovat]

  1. FRÁNEK, Tomáš. Rakouská hráz proti dělníkům z východu se mírní. Aktuálně.cz [online]. 2008-02-02 [cit. 2008-06-11]. Dostupné z: [1].