Přeskočit na obsah

Nicholas Winton obdržel Řád Bílého lva

Z Wikizpráv

Úterý

Nicholas Winton při návštěvě Prahy v říjnu 2007

Sir Nicholas Winton dnes v Praze převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana Řád Bílého lva. Jako britský občan v Československu na konci 30. let 20. století nyní 105letý Winton zachránil 669 převážně židovských dětí před hrozícím nacistickým nebezpečím. Zorganizoval jejich transport přes Nizozemsko do britského bezpečí.

K vyznamenání došlo na Pražském hradě s ohledem na Wintonovo zdraví odděleně od večerního ceremoniálu, kde byly oceněny další osobnosti. Wintona doprovázeli členové jeho rodiny, setkal se i s několika lidmi, které jako děti zachránil. Zároveň s Wintonem Miloš Zeman vyznamenal Řádem Bílého lva in memoriam také Winstona Churchilla, který byl premiérem Spojeného království za druhé světové války a vedl svou zemi jako důležitou součást protihitlerovské koalice k vítězství nad nacistickým Německem. Řád převzal Churchillův vnuk Nicholas Soames.

Během ceremoniálu se Zeman omluvil za to, že vyznamenání Wintona trvalo tak dlouho, a mimo jiné mu poděkoval za „všechny děti, které zachránil“. Winton na to opáčil: „Rád bych poděkoval všem za tento neuvěřitelný výraz vděku za něco, co jsem udělal snad před sto lety.“

Řád Bílého lva je nejvyšší české státní vyznamenání, udělované státníkům a dalším osobnostem, které se „se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Českou republiku“, jak uvádí Zákon o státních vyznamenáních. S výjimkou několika státníků v úřadu se Winton a Churchill stali prvními nositeli řádu v občanské skupině za posledních 11 let.

V minulosti kolem 250 tisíc českých studentů podepsalo petici, ve které žádali o to, aby Winton obdržel i Nobelovu cenu míru. Wintonovy činy nebyly na veřejnosti známé až do konce 80. let 20. století, kdy jeho manželka nalezla v domácnosti jeho vlastní poznámky a předala je historikovi. Od té doby byl Winton, přezdívaný médii britský Schindler, obdržel množství vyznamenání v České republice (např. Řád Tomáše Garrigue Masaryka) nebo v Británii. Na pražském hlavním nádraží se přímo na nástupišti nachází památník dětem, které Winton zachránil.

Zdroje

[editovat]
  • Zeman udělil Wintonovi Řád bílého lva, posmrtně vyznamenal Churchilla. iDNES.cz [online]. 2014-10-28 [cit. 2014-10-28]. Dostupné z: [1].
  • Sir Nicolas Winton převzal Řád bílého lva. ČT24 [online]. 2014-10-28 [cit. 2014-10-28]. Dostupné z: [2].
  • 'British Oskar Schindler' Sir Nicholas Winton to travel to Czech Republic to receive honour. Daily Mirror [online]. 2014-10-14 [cit. 2014-10-28]. Dostupné z: [3]. (anglicky)

Externí odkazy

[editovat]