Nico Rosberg se stal vítězem VC Británie

Z Wikizpráv

Neděle

V letošní sérii Velkých cen F1 snad doposud nebyl napínavější a zajímavější závod, než ten dnešní na okruhu Silverstone ve Velké Británii.

Poklidný start, explodující pneumatiky, safetycar a žluté vlajky[editovat]

V sobotní kvalifikaci si poleposition vybojoval Lewis Hamilton. Za ním se na startovním roštu postavil jeho spolujezdec Nico Rosberg a za něj oba jezdci Red Bullu. Dokonce až z posledního místa startoval jezdec týmu Force India Paul di Resta, který se po včerejší kvalifikaci propadl z pátého místa na poslední, kvůli nižší váze vozidla, než určují pravidla.

Ve 14:00 hodin absolvovali jezdci zahřívací kolo a poté již byl závod odstartován naostro. V prvních zatáčkách se nekonala žádná větší srážka, pouze menší kolize Webera pravděpodobně s Grosjeanem, kvůli které se Weber propadl až na 15. pozici. V osmém kole nastala zvláštní událost. Lídru závodu Hamiltonovi doslova explodovala levá zadní pneumatika. Z důvodu tohoto defektu se propadl až hluboko do závodního pole.

V jedenáctém kole dostal Felipe Massa smyk při průjezdu zatáčkou a propadl se až na 22. místo. V tomto období začínají zajíždět první jezdci ke svým mechanikům. Během dalších čtyř kol explodovaly další 2 levé zadní pneumatiky. Vedení závodu se rozhodlo vyslat na trať safety car. Několik kol uklízejí traťoví komisaři veškeré úlomky, které by mohly způsobovat ono záhadné trhání pneumatik. Po uklizení nečistot se závod rozjíždí nanovo v čele s Vettelem. Bohužel v šestadvacátém kole praská levá zadní pneumatika Hülkenbergovi ze Sauberu.

Další kola se nesou v duchu neustálých soubojů o lepší umístění. Nejdramatičtější je asi situace v první desítce. Ve 40. kole je Vettel stále na první pozici, ale Rosberg z Mercedesu ho dotahuje. Ve 41. kole nastala tragédie pro tým Red Bull, jelikož jejich jezdci Sebastienovi Vettelovi odešla převodovka a je nucen odstoupit do závodu. Do čela se dostává Nico Rosberg.

Kvůli Vettelově formuli zaparkované přímo na závodní dráze musí znovu vyjet safety car, aby auto mohlo být bezpečně odtaženo. Mnoho jezdců využívá situace a zajíždí do boxů. O čtyři kola později, tedy v 46., znovu praská levá zadní pneumatika, tentokrát Perezovi, který nakonec ze závodu odstoupí.

Jediný, kdo nestihl přezout pneumatiky, byl Räikkönen, který na to tvrdě doplatil. Z druhého místa se propadl až na páté. V posledním kole stáhl Mark Weber vzdálenost mezi ním a lídrem závodu Rosbergem na pouhých 7 desetin vteřiny. Rosberg si však pohlídal svoji pozici a Velkou cenu Velké Británie vyhrál.

Konečné pořadí[editovat]

Pořadí Jezdec Stáj
1. místo Nico Rosberg Mercedes
2. místo Mark Weber Red Bull
3. místo Alonso Ferrari

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Cepice (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.