Přeskočit na obsah

Nigerijci šetří korupci, do které je zapleten Cheney

Z Wikizpráv

Pátek

Dick Cheney

Bývalý americký ministr obrany a později viceprezident Dick Cheney se může dostat před soud v Nigérii kvůli korupci. Vše se týká případu úplatků ve výši 180 milionů dolarů, kterými si měla nigerijské úředníky mimo jiné zavázat energetická společnost Halliburton. „Připravujeme žalobu na Cheneyho,“ prohlásil mluvčí komise pro ekonomickou a finanční kriminalitu (EFCC) Femi Babafemi, ale odmítl dodat detaily.

Loni zástupci firmy KBR, která byla v minulosti součástí společnosti Halliburton, přiznali v USA vinu z uplácení při získávání zakázky v deltě Nigeru. Ve Spojených státech se KBR dohodla na mimosoudním vyrovnání, ale Švýcarsko, Francie a Nigérie vedou svá nezávislá vyšetřování.

Cheney byl v letech 1995 až 2000 předsedou správní rady a výkonným ředitelem společnosti Halliburton. Jeho tehdejší podřízený z KBR Albert Jack Stanley se v roce 2008 také přiznal k uplácení v Nigérii.

KBR nadále působí v Nigérii a tvrdí, že s minulými aktivitami už nemá nic společného. Proto odsoudila i razii, kterou v jejím nigerijském sídle provedla EFCC.

Političtí pozorovatelé se domnívají, že oživení zájmu o kauzu souvisí s prezidentskými volbami připravovanými v Nigérii na příští rok. Proti stávajícímu prezidentovi Goodluckovi Jonathanovi se má postavit bývalý viceprezident Atiku Abubakar, který byl již v minulosti svými oponenty s korupční kauzou spojován.

Zdroje[editovat]

  • SMITH, David. Dick Cheney to be charged in Nigeria corruption case. The Guardian [online]. 2010-12-02 [cit. 2010-12-03]. Dostupné z: [1]. (anglicky)