Přeskočit na obsah

Nizozemský Concertgebouworkest uvedl cyklus Má vlast

Z Wikizpráv

Pátek

Koncertní síň Královského Concertgebouw v Amsterodamu

Za řízení dirigenta Nikolause Harnoncourta uvedl amsterodamský symfonický orchestr Královského Concertgebouw cyklus Smetanových symfonických básní Má vlast. Nizozemští posluchači mají v síní Concertgebouw vzácnou příležitost slyšet všech Smetanových básní vcelku dohromady třikrát, 15., 16. a 18. dubna. Druhý z koncertů živě přenášela francouzská televizní stanice Mezzo.

Harnoncourt se přiznal, že má velmi vřelý vztah k české hudbě, dokonce silnější než třeba k hudbě ruské. Mou vlast už v minulosti dokonce nahrál na CD s orchestrem Vídeňských filharmoniků. Prohlásil o ní, že v evropské hudbě neexistuje žádná srovnatelná skladba.[1]

Uvádění Mé vlasti jako cyklu je v zahraničí neobvyklé, v Česku má tradici především jako program zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro. Letos ho provede Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK za řízení dirigenta Jakuba Hrůši.

Jednasedmdesátiletý Harnoncourt je významný rakouský dirigent, který poprvé koncertoval s nejvýznamnějším nizozemským orchestrem už v roce 1975 a v říjnu 2000 obdržel od orchestru titul čestný hostující dirigent. Orchestr Královského Concertgebouw vznikl v roce 1888 (o sedm let dříve než Česká filharmonie). Jeho současným šéfdirigentem je Lotyš Mariss Jansons.

Zdroje

[editovat]
  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle televizního přenosu stanice Mezzo, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  1. CLEMENTS, Andrew. Smetana: Ma Vlast. Guardian [online]. 2002-08-02 [cit. 2010-04-16]. Dostupné z: [1]. (anglicky)