Přeskočit na obsah

Nizozemsko drží smutek za oběti z letadla sestřeleného nad Ukrajinou

Z Wikizpráv

Středa

Smutek v Nizozemsku

V Nizozemsku je dnes den státního smutku. Dorazily tam rakve s ostatky prvních obětí letu MH17 Malajsijských aerolinií, pravděpodobně sestřeleného nad Ukrajinou. Vojenské speciály je přivezly na letiště v Eindhovenu, odkud smuteční kolonou vozidel zamířily na vojenskou základnu v Hilversumu. Tam bude mimo jiné probíhat identifikace obětí s pomocí testů DNA.

V Eindhovenu příletu vojenských speciálů přihlíželi i oficiální smuteční hosté v čele s královským párem a premiérem Markem Ruttem.

Letadlo Boeing B777 se zřítilo na východě Ukrajiny, nejspíš po zásahu raketou země-vzduch. Ze zavinění katastrofy se obviňují ukrajinská vláda, ukrajinští proruští separatisté a Rusko. Podle Spojených států jsou jasné důkazy, že k sestřelení letadla došlo raketou vypálenou z oblastí ovládaných separatisty. Na palubě stroje zahynulo všech 298 lidí. Ostatky všech obětí přitom stále nebyly nalezeny. Jan Tuinder, jeden z nizozemských vyšetřovatelů, kteří se po počátečních průtazích konečně mohl zapojit do pátrání přímo na místě katastrofy, prohlásil: „Na palubě bylo víc lidí, spousta ostatků nám chybí. V této situaci nejsme schopni přiřadit všechny ostatky ke konkrétním lidem.“ Australský premiér Tony Abbott k tomu dodal: „Je docela možné, že mnoho těl stále v horkém létě leží na místě katastrofy. Jsou vystavena manipulacím, vedu a zvěři.“

Letadlo se zřítilo do oblasti ovládané separatisty, kteří od té doby čelí i obviňování z rabování a okrádání obětí.

Galerie

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Rakve s oběťmi katastrofy MH17 dorazily do Nizozemska. ČT24 [online]. 2014-07-23 [cit. 2014-07-26]. Dostupné z: [1].