Přeskočit na obsah

Nositelem Nobelovy ceny za literaturu se stal Francouz

Z Wikizpráv

Pátek

Horace Engdahl vyhlašuje jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu za rok 2008

Francouzský spisovatel Jean-Marie Gustave Le Clézio se stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2008. Ve Stockholmu to oznámili představitelé Švédské akademie věd. Francouzským publikem i kritiky uznávaný Le Clézio je prvním spisovatelem píšícím francouzsky, který získal ocenění od roku 1985, celkově již ale čtrnáctým v řadě počínající vůbec prvním laureátem Nobelovy ceny za literaturu Sullym Prudhommem.

Výbor udělil ocenění Le Cléziovi jako „autorovi nových začátků, poetického dobrodružství a senzuální extáze, průzkumníka toho, co je skrytou za vládnoucí civilizací a pod ní“.

Le Clézio za 68 let svého života napsal více než 40 esejí, románů i knih pro děti, z nichž řada vyšla i v českém jazyce. Ve své zemi se dočkal uznání již před deseti lety, kdy byl například vyhlášen jako vítěz ankety o nejvýznamnějšího francouzského žijícího spisovatele.

Le Clézio ve svých knihách vychází z mnoha cestovatelských zážitků. I na tiskovou konferenci, na které poděkoval v budově svého nakladatelství Galimard, dorazil krátce po návratu z poslední cesty, tentokrát do Koreje. Mimo jiné na ní doporučil lidem, aby dál četli romány. „Romanopisec není filozof, není strojník jazyka; je to někdo, kdo píše, kdo se sám sebe ptá. Poselství, které posílá dál, je, že si musíme klást otázky,“ řekl.

Stálý tajemník Švédské akademie Horace Engdahl ho charakterizoval slovy: „Není tak docela francouzský spisovatel, když na něho pohlížíte z kulturního úhlu pohledu. Jako spisovatel prošel řadou fází vývoje a dosáhl toho, že do svého psaní zahrnul jiné civilizace a jiné způsoby života než jen západní.“

Už Le Cléziova prvotina, kterou napsal ve 23 letech, získala ocenění. Postupně napsal řadu děl, například do češtiny přeložené knihy Bludná hvězda, Horečka nebo Mondo a jiné příběhy.

Zdroje[editovat]

  • ŠOTOLOVÁ, Jovanka. Jean-Marie Gustave Le Clézio - ten, který získal Nobelovu cenu. iHNed.cz [online]. 2008-10-10 [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [1].
  • LYALL, Sarah. French Writer Wins Nobel Prize. New York Times [online]. 2008-10-10 [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • SICAKYUZ, Achrene; ROTELLA, Sebastian. Le Clezio of France wins Nobel prize in literature. Los Angeles Times [online]. 2008-10-10 [cit. 2008-10-10]. Dostupné z: [3]. (anglicky)