Nová kyrgyzská vláda chce soudit Bakijeva a jeho příbuzné

Z Wikizpráv

Sobota

Kurmanbek Bakijev na snímku ze září 2009

Nová kyrgyzská prozatímní vláda, která se chopila moci po násilném státním převratu 9. dubna, chce dostat před soud prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a jeho příbuzné. Zatímco Bakijev uprchl do Kazachstánu, policie obklíčila jeho rodnou obec a zabavuje v ní držené zbraně. V obci se má stále skrývat prezidentův bratr Džanyš Bakijev, který byl šéfem prezidentovy ochranky.

U těch bývalých činitelů, kterým se podařilo uprchnout, chce Kyrgyzstán požádat o jejich vydání a požádá Interpol o vydání mezinárodního zatykače na Bakijeva, jeho syna Marata nebo bývalého premiéra Danijara Usenova. Zadržen byl naopak bývalý ministr obrany Bakytbek Kalyjev.

Vláda viní bývalý režim ze smrti obětí převratu. Navíc byla zveřejněna zpráva, že bývalý režim vyvedl ze státní kasy přes banku AsiaUniversalBank, kterou kontroloval Bakijevův syn, přes 200 milionů dolarů. Kyrgyzstán je ve velmi tíživé finanční situaci.

Na druhou stranu nový režim oznámil, že je připraven vyplatit odškodnění pozůstalým po obětech převratu, a to v celkové výši až 2,5 milionu dolarů.

Bakijev se nyní skrývá na neznámém místě, spekulace o jeho přesunu do Běloruska nejsou potvrzené. Byla ale zveřejněna zpráva, že odmítl pravost své údajné demise. Ruský prezident Dimitrij Medvěděv prohlásil, že plán Bakijevova útěku do Kazachstánu byl vypracován v součinnosti Ruska, Kazachstánu a USA s cílem zabránit krvavému pokračování bojů o moc v Kyrgyzstánu.

Zdroje[editovat]

  • Kyrgyzská vláda pátrá po příbuzných Bakijeva, chce je soudit. České noviny [online]. 2010-04-16 [cit. 2010-04-17]. Dostupné z: [1].
  • Kirgizija iščet 200 millionov dollarov, propavšich vo vremja pravlenija Bakieva. Komsomol'skaja pravda [online]. 2010-04-17 [cit. 2010-04-17]. Dostupné z: [2]. (rusky)