Nová pila ve Vodňanech: Lidé se bojí o lesy

Z Wikizpráv

Pátek

Letecký pohled na pilu Holzindustrie Schweighofer v rumunském Sebesi

Na jedné straně stojí vytvoření nových pracovních příležitostí a oživení místní ekonomiky, na druhé straně obavy obyvatel o přírodu. Jihočeské Vodňany jednají o vybudování dřevozpracujícího závodu, který by patřil rakouské rodinné firmě Holzindustrie Schweighofer. O výstavbě má rozhodnout místní referendum, které proběhne souběžně s evropskými volbami 24. a 25. května.

Záměr ale nemá jen zastánce, jak se ukázalo i na zvláštním jednání zástupců firmy a vedení města s občany. Ti se bojí zvýšení těžby a likvidace českých lesů, zejména na Šumavě. Už v březnu majitel malé místní pily Petr Bečvář namítal, že pro potřeby podniku by se musel denně vykácet les o ploše devíti českobudějovických náměstí.

Danielu Hofmanovi z Vodňan spoluobčané zatleskali, když řekl: „Až vytěžíme dřevo, budou nám Rakušané prodávat vstupenky do lesa, abychom věděli, jak vypadá? To nechceme.“ Starosta Viktor Blaščák ale upozornil, že zvýšení těžby zakazuje zákon.

Další námitky se týkají zvýšení dopravy, poškození silnic a dopadů na životní prostředí. Pro řešení dopravních dopadů případné stavby budou Vodňany muset úzce spolupracovat s vedením Jihočeského kraje.

Vybudování dřevozpracujícího závodu Holzindustrie Schweighofer by mohlo v okrese Vodňany zaměstnat kolem 500 lidí přímo v podniku a zhruba stejný počet v navazujících provozech. Závod má vyrábět hoblované a lepené řezivo, předpokládá se zpracování milionu metrů krychlových kulatiny ročně. Pokud by se do něj kulatina nedovážela ze zahraničí, zpracoval by závod jednu patnáctinu celkové roční těžby dřeva v ČR.

Rakouská Holzindustrie Schweighofer už podnikala v České republice v 90. letech 20. století, kdy vlastnila dvě továrny ve Ždírci a v Plané u Mariánských Lázní. V roce 2001 působení ve střední Evropě v rámci obchodní dohody přerušila a nyní se do regionu chce zase vrátit. V současné době má velké podniky především v Rumunsku.

Pokud by se stavba továrny, která by se mohla rozkládat na ploše několika hektarů a stát až čtyři miliardy. Byla by to největší investice v jižních Čechách od dokončení Jaderné elektrárny Temelín.

Zdroje[editovat]

  • Lidé si vstupenky do lesa kupovat nechtějí. Vodňanský deník [online]. 2014-05-16 [cit. 2014-05-16]. Dostupné z: [1].
  • Rakušané chtějí u Vodňan stavět pilu za čtyři miliardy. Deník.cz [online]. 2014-03-07 [cit. 2014-05-16]. Dostupné z: [2].