Nový španělský král Filip složil slib

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtvrtek

Král Filip ještě jako princ v březnu na návštěvě Sevilly

Španělským králem se stal Filip VI., když složil přísahu na ústavu před nastoupenými členy parlamentu. Ve svém projevu se prohlásil králem všech Španělů, vyzval k jednotě, ale nikoli k uniformitě.

Celým jménem se nový král jmenuje Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y de Grecia. Je mu 46 let. Vystudoval armádní i civilní školy v Kanadě, Španělsku a USA, civilní obory právo a mezinárodní vztahy. Je ženatý s bývalou novinářkou a televizní moderátorkou Letizií Ortizovou, mají spolu dvě dcery, infantky Leonor a Sofii. Od rána je Filip i vrchním velitelem španělské armády.

Trůn Filipovi dobrovolně uvolnil jeho otec Juan Carlos. Dříve jeden z nejpopulárnějších monarchů v Evropě, v poslední době ale utrpěl několika skandály, jak vlastními, tak své rodiny. Trůnu se vzdal ve prospěch svého syna. Oznámil to jen před několika dny, 2. června.

Korunovace se ale nekonala, koruna a další královské insignie se při inauguraci nového krále ve Španělsku neužívají. Byly pouze vystavené v sále, kde proběhla slavnostní přísaha.

Zdroje[editovat]

  • Španělsko vstoupilo do nové éry. Král Filip VI. složil slavnostní přísahu. ČT24 [online]. 2014-06-19 [cit. 2014-06-21]. Dostupné z: [1].