Nový zákon v Litvě: Srp a kladivo už ne

Z Wikizpráv

Středa

Podobně jako v Estonsku, i v Litvě byl parlamentem schválen zákon, který zakazuje údajně nebezpečnou symboliku. Kromě prezentace nacistických symbolů tak zakazuje i symboly komunismu, tj. srpy a kladiva, rudé hvězdy a dokonce i vyobrazování portrétů vůdců bývalého SSSR, ke kterému kdysi Litva, jako Litevská SSR patřila. Jedná se o nejpřísnější zákon, který byl v bývalé sovětské republice dosud vydán.

Zákon rovněž zakazuje i hraní sovětské hymny (spolu s hymnou Litevské SSR), a to za jakékoliv příležitosti. Dnešní ruská hymna však z celosvazové přímo vychází, byl pouze obměněn text. Jestli je tedy zakázána i tato, se zatím neví.

Pobaltské státy vnímají svoje dějiny jakou součást SSSR za ruskou okupaci a snaží se s dějinami vypořádat po svém. V loňském roce například média sledovala kauzu přesunu sochy bronzového sovětského vojáka v Estonsku, který byl přesunut z centra města a proti tomu protestovala ruská komunita v zemi. I nyní Rusko nový zákon ostře kritizuje, se slovy, že se jedná o pokus přepsání dějin a rouhačství. Litevský parlament se však brání; hlavním cílem zákona není omezovat veřejnost, či shromáždění, ale zabránit svobodě slova s tím, že s určitými ideologiemi má Litva spojenu neveselou část vlastních dějin.

Zdroje[editovat]

  • Litva zakázala symboly komunismu. I sovětskou hymnu. Aktuálně.cz [online]. 2008-06-18 [cit. 2008-06-18]. Dostupné z: [1].
  • Lithuania equates Soviet symbols with Nazism. English Pravda [online]. 2008-06-17 [cit. 2008-06-18]. Dostupné z: [2]. (anglicky)