Novým ministrem zahraničí USA je John Kerry, dnes složí slavnostní přísahu

Z Wikizpráv

Pátek

Nový ministr zahraničí USA John Kerry

Hillary Clintonovou po čtyřech letech ve funkci ministryně zahraničí USA nahradí bývalý senátor státu Massachusetts John Kerry. Devětašedesátiletý veterán z vietnamské války tak nejenom přeruší linii, kterou započala Madeleine Albrightová a v níž byly v úřadu jenom ženy, ale zároveň se stane už druhým ministrem zahraničí s českými kořeny. Praděd bývalého senátora totiž pocházel z Horního Benešova.

„To, co jsem zažil na cestách Spojenými státy jako senátor státu Massachusetts, mě na zahraniční cesty ve funkci ministra zahraničí připravilo víc než návštěva jakékoliv světové metropole. Práce senátora mi bude chybět,“ řekl Kerry.

Hillary Clintonová při vykonávání úřadu navštívila rekordních 112 zemí, mezi nimi hned několikrát i Českou republiku, a nalétala neuvěřitelných 1,6 miliónů kilometrů. I když tvrdí, že chce hodně odpočívat, stále více se mluví o její možné prezidentské kandidatuře v roce 2016. „Po čtyřech letech ve funkci je má víra v náš národ a naši budoucnost ještě silnější. Věřím, že můj následník a jeho následníci povedou zemi tak, jak tomu bylo dosud - chytře, neúnavně a s odvahou. S cílem zajistit mírovější, bezpečnější a svobodnější svět,“ řekla Clintonová v oficiálním prohlášení.

Ministerstvo zahraničí přitom není jediným úřadem, kde Barack Obama obměňuje některé členy svého týmu po obhájení svého druhého mandátu. Do čela ministerstva obrany navrhl bývalého republikánského senátora Chucka Hagela a na úřad ministra práce by mohl nastoupit Hispánec Joe Garcia.

Zdroje[editovat]

  • Clintonovou ve funkci nahradí senátor Kerry. ČT24 [online]. 2013-02-01 [cit. 2013-02-01]. Dostupné z: [1].