Přeskočit na obsah

Novým premiérem Spojeného království je David Cameron, konzervativci se spojili do koalice s liberály

Z Wikizpráv

Středa

David Cameron se stal premiérem po pouhých devíti letech v parlamentu (fotka Camerona z ledna 2010)

Předseda britských konzervativců se v úterý stal novým premiérem Spojeného království, pět dní po konci všeobecných voleb, v kterých se žádné straně nepodařilo získat většinu křesel. Konzervativci sice vyhráli a získali nejvíc, ale protože neměli většinu, spojili se do koalice s liberálními demokraty. Součástí koaliční dohody je funkce vicepremiéra pro předsedu liberálních demokratů Nicka Clegga.

Nick Clegg, jehož strana sice získala méně křesel, než se čekalo, ale měla velký koaliční potenciál, získal pozici v nové koaliční vládě (fotografie červen 2009)

Dvojctihodný David Cameron je ve svých 43 letech nejmladším premiérem za posledních skoro 200 let, mladší byl naposledy Robert Jenkinson v roce 1812. Je už dvanáctým předsedou vlády potvrzeným ve funkci současnou anglickou královnou Alžbětou II. Do čela kabinetu se dostal po pouhých devíti letech v Dolní sněmovně Spojeného království a jeho jmenování ukončilo třináctiletou vládu labouristů, která začala v roce 1997, kdy se premiérem stal Tony Blair.

Dosavadní labouristický ministerský předseda Gordon Brown v úterý v souvislosti s tímto neúspěchem odstoupil i z funkce předsedy labouristů, ve které ho prozatím nahradila Harriet Harmanová. Svoji ochotu odstoupit přitom oznámil už o den dříve, v danou chvíli ovšem s úmyslem usnadnit své straně zformování koalice s liberály a zabránit nástupu konzervativců k moci. Tato koalice by sama o sobě stále ještě neměla většinu křesel a připadala tak úvahu až v okamžiku, kdy by selhala snaha o domluvu mezi konzervativci a liberály.

Zdroje[editovat]

  • Británie: Éra labouristů končí, Cameron je novým premiérem. iHNed.cz [online]. 2010-05-11 [cit. 2010-05-12]. Dostupné z: [1].