Přeskočit na obsah

Novoroční projev prezidenta Klementa Gottwalda

Z Wikizpráv

Čtvrtek 1. ledna 1953

Prezident republiky Klement Gottwald odpoledne v rozhlase přednesl svůj novoroční projev.

Klement Gottwald ve svém novoročním projevu hovořil především o otázce míru v kontextu probíhající studené války a konfliktů po celém světě. Vyjádřil obavy o zachování míru, přičemž obvinil imperialistické síly, zejména Spojené státy a jejich spojence, z pokusů rozpoutat novou světovou válku, což doložil příklady konfliktů v Koreji, Vietnamu a Malajsku.

Gottwald ocenil roli Sovětského svazu v prosazování míru a vyzdvihl význam Stalinova projevu, který nabídl možnost mírového soužití mezi kapitalistickými a komunistickými státy, pokud bude zajištěna dobrá vůle na obou stranách. Zmínil také Kongres národů za mír ve Vídni v prosinci minulého roku jako důkaz síly světového hnutí za mír.

V domácí politice Gottwald zdůraznil úspěch v potlačení protistátního spiknutí, známého jako proces se Slánským, a jeho význam pro posílení bezpečnosti Československa. Kritizoval reakci zahraničních imperialistů na tento proces a označil ho za velké vítězství tábora míru.

Kromě toho Gottwald hovořil o pokrocích v československém průmyslu a zemědělství, navzdory sabotáži ze strany spiklenců, a zdůraznil potřebu pokračovat v úsilí o plnění ekonomických plánů, zejména v rámci pětiletky. Vyzval k jednotě a pevné práci v novém roce, aby byla zajištěna prosperita a bezpečnost státu, a zdůraznil, že Československo jde vpřed po boku Sovětského svazu a za vedení Stalina.

Závěrem projevu Gottwald apeloval na československé občany, aby pokračovali v budování socialismu a usilovali o světový mír, pod vedením Komunistické strany Československa a v duchu solidarity s táborem míru vedeným Sovětským svazem.

Zdroje

[editovat]
  • Novoroční projev presidenta republiky Klementa Gottwalda. Rudé právo, 1953-01-01, roč. 33, čís. 2, s. 1. Dostupné online [cit. 2024-06-20].