Přeskočit na obsah

OECD varuje před rostoucími rozdíly v příjmech obyvatel

Z Wikizpráv

Středa

Mapa nerovnosti příjmů reprezentované Giniho koeficientem, země s nejvyšší nerovností jsou v červených odstínech, s nejnižší v zelených

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) provedla analýzu příjmové struktury obyvatel ve 22 bohatých zemích světa a konstatovala, že rozdíly mezi příjmy bohatých a chudých se zvětšují. Dokonce i v zemích, jako jsou Německo, Dánsko a Švédsko, které se vyznačují daňovým systémem zajišťujícím velké přerozdělování prostředků ve prospěch znevýhodněných skupin, se nůžky mezi chudými a bohatými rozevírají. Dokonce k tomu dochází v posledních letech rychleji než v ostatních zemích, a tak se podmínky ve zkoumaných zemích v tomto ohledu vyrovnávají.

Podle analýzy OECD přestaly fungovat daňové nástroje a benefity ve prospěch chudých. K tomu, aby se nežádoucí trend zastavil, je třeba zajistit lepší vzdělání a pracovní příležitosti pro lidi s omezenými dovednostmi a pocházejícími z chudého prostředí, tvrdí OECD.

Přístup k práci jako záchrana před nezaměstnaností je podle OECD klíčem k prvnímu úspěchu na cestě k vyrovnání abnormálních sociálních rozdílů. Nesmí ale jít o libovolnou novou práci pro nezaměstnané, je třeba, aby „umožnila nezaměstnaným uniknout chudobě“, konstatuje zpráva.

Zdroje[editovat]

  • TIMMINS, Nicholas. OECD warning over income inequality trend. Financial Times [online]. 2011-05-04 [cit. 2011-05-04]. Dostupné z: [1]. (anglicky)