Přeskočit na obsah

OSN: Navzdory sankcím se chystá nelegální dodávka vrtulníků do Pobřeží slonoviny

Z Wikizpráv

Neděle

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun

Jako „vážné porušení zbrojního embarga vůči Pobřeží slonoviny označil mluvčí generálního tajemníka Organizace spojených národů Pan Ki-muna chystanou dodávku tří útočných vrtulníků silám, které podporují tamního prezidenta Laurenta Gbagba. Pan Ki-mun v prohlášení varoval jak Gbagba, tak dodavatele zbraní, že budou následovat odpovídající akce. Zároveň vyzval k naléhavému zasedání Rady bezpečnosti.

Jedna z helikoptér podle mluvčího již přistála v zemi, další dvě mají dorazit v pondělí.

Gbagbo odmítá předat moc Alassanemu Ouattarovi, kterého mezinárodní společenství uznává jako vítěze listopadových prezidentských voleb.

Čerstvé střety mezi přívrženci obou táborů vedly čerstvě k výpadku vysílání státní televize RTI v hlavním městě Abidjanu. Z vysílače státní televize podle svědků vycházely plameny a kouř. Gbagbo využíval vysílání RTI k distribuci oficiálních prohlášení a k šíření propagandy.

Minulý týden se skupiny podporující oba rivaly střetly v přestřelkách na několika různých místech země. Pan Ki-mun se obává, že země může sklouznout do občanské války. Podle OSN bylo od vyhlášení výsledků voleb v prosinci zabito při nepokojích a konfliktech v zemi nejméně 315 lidí.

Zdroje

[editovat]