Přeskočit na obsah

OSN hlásí globální, ale jen dílčí úspěch v zásobování pitnou vodou

Z Wikizpráv

Pondělí

Dítě z Dem. rep. Kongo s vodou z rizikového zdroje

Svět splnil jeden z Vývojových cílů milénia (Millennium Development Goal), který spočíval v polovičním snížení počtu lidi bez přístupu k bezpečné pitné vodě, a to dokonce pět let před rokem 2015, určeným jako nejzazší hranice ke splnění této mety. Ve zprávě dětského fondu OSN UNICEF a Světové zdravotnické organizace se uvádí, že 89 procent globální populace, čili více než šest miliard lidí, nyní má k dispozici kvalitní vodní zdroje.

Mezi roky 1990 a 2010 se tak podle zprávy dostaly více než dvě miliardy lidí ke kvalitní vodě, ať už z vodovodní sítě, z chráněných nádrží nebo jiných podobných zdrojů. Špatnou zprávou ale podle OSN je, že nejméně 11 procent lidí, což představuje zhruba 783 milionů, je bez bezpečné pitné vody.

Navíc budování hygienických zařízení pro miliardy chudých silně zaostává. Další část Vývojového cíle milénia, tj. zpřístupnění dostatečně kvalitní hygieny pro 75 procent obyvatel této planety, podle stejné zprávy do roku 2015 splněna nebude.

Šéf programů pro vodu a hygienu UNICEF Sandžaje Vidžesekery to okomentoval tak, že sklenice je jak zpola plná, tak zpola prázdná. „Více než tři tisíce dětí každý den umírá na průjmová onemocnění. V subsaharské Africe jde o nejzávažnější příčinu úmrtí. A to vše je kvůli nedostatečnému přístupu k bezpečné pitné vodě, k hygienickým zařízením a kvůli špatné hygieně. Pitná voda a hygiena jsou nejen základní lidská práva, ale jsou také otázkou života a smrti pro miliony dětí na celém světě,“ uzavřel Vidžesekera.

Zpráva zdůrazňuje, že před světem zůstávají významné úkoly. Vyzdvihuje, že mezi jednotlivými regiony a zeměmi a také uvnitř jednotlivých zemí jsou obrovské rozdíly. Každí dva z pěti lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě, žijí v subsaharské Africe.

Zdroje[editovat]