Přeskočit na obsah

Obří airbusy Qantasu nesmějí po problémech s motorem létat

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Airbus A380 společnosti Qantas

Australské aerolinky Qantas oznámily, že pozastavily všechny lety obřích letadel Airbus A380, dokud se nezjistí příčina dnešní závady motoru jednoho ze strojů. Mluvčí Qantasu doplnil, že let QF32 byl na cestě ze Singapuru do Sydney, když mu zhasl jeden motor.

Podle poradce pro letecký průmysl Gerryho Soejatmana motor selhal způsobem, který nemůže být daný jen stavem samotného motoru. Je možné, že to způsobily předměty, které letěly kolem.

Svědci z indonéského ostrova Batam prý slyšeli explozi, když je letoun míjel, a nalezli trosky, které vypadaly, jako kdyby pocházely z letadla.

Šéf indonéského úřadu pro bezpečnost dopravy Tatang Kurnia řekl, že jde o červené trosky, a Singapur potvrdil, že letadlo v té oblasti vypouštělo palivo, aby mohlo nouzově přistát. Do Singapuru se vrátilo preventivně. Prvotní spekulace hovořily o tom, že let havaroval.

Mezi 459 cestujícími na palubě nedošlo k žádným zraněním, ale dva lidé na Batamu byli údajně zraněni padajícími troskami.

Příčina selhání motoru není známa. Australský úřad pro bezpečnost v dopravě oznámil, že jeho zástupci jsou na cestě do Singapuru, aby prohlédli letadlo a zkontrolovali záznam v černé skříňce.

Soejatman není překvapen, že k takové situaci došlo při vzletu. „V průběhu vzletu jsou motory pod největším tahem, navíc poté, co vychladly po předchozím letu. Je to mechanicky nejriskantnější část letu.“

Na celém světě je nyní v provozu 37 airbusů A380. Qantas provozuje šest z nich, dvacet dalších má objednaných. Jde o největší dopravní osobní letadlo, které může přepravovat až 800 lidí.

Zprávy o incidentu se objevily v napjaté době, kdy aerolinky po celém světě zvyšují bezpečnostní opatření kvůli bombovým útokům na nákladní letadla v Evropě.

Zdroje

[editovat]