Obamův účet na Google+ zaplavily reakce lidí. Číňanů
Čínské komentáře zaplnily webové stránky amerického prezidenta Baracka Obamy na sociální síti Google Plus. Ta je přitom kvůli vládou nařízenému blokování obvykle v Číně nepřístupná. V minulých dnech ale Číňané zjistili, že se na tuto stránku najednou mohou, zejména z mobilních zařízení, snadno dostat.
Některé z komentářů volaly po podpoře svobody slova a lidských práv, jiné hledaly informace ohledně získání americké „zelené karty“. Šéfredaktor webu Danwei.com Jeremy Goldkorn si myslí, že některé z komentářů byly míněné jako ironie: „Ať už šlo o osvobození čínského internetu nebo o to, aby Obama přestal být imperialistou, tón byl velmi humorný. Takže si nemyslím, že to někdo může brát jako indikátor čínsko-amerických vztahů anebo že se to vůbec má nějak moc vážně číst. Pro většinu lidí to byla jen hra.“
Podobný smysl pro humor je prý v čínské kultuře běžný: „V Číně existuje postoj wej-kuan, tedy postávat kolem a dívat se na něco zajímavého. A ten se rozšířil i do internetu. A tohle mi přijde jako hodně wej-kuan přístup, lidi zjevně rozhlásili: Hele, můžete komentovat na Obamově stránce, a další se tam přišli podívat a nechali tam nějakou hlášku.“
Podle Goldkorna jde též o to, že pro většinu Číňanů je velkou novinkou, že vůbec mohou na stránce nějaké známé osobnosti zanechat svůj hlas. Přitom ale tyto komentáře nereprezentují veřejné mínění napříč zemí. „Jde o veřejné mínění skupiny technicky zdatných internetových uživatelů, většinou dvacetiletých nebo třicátníků. Číst to jako všeobecné mínění Číňanů by byla chyba,“ uzavřel Goldkorn.
Zdroje
[editovat]- Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Chinese Internet Users Flood Obama's Google Plus Web Page, vydané společností Hlas Ameriky. Text všech zpráv Hlasu Ameriky je uvolněný jako volné dílo.