Obamův účet na Google+ zaplavily reakce lidí. Číňanů

Z Wikizpráv

Pondělí

Obama navštívil Čínu v roce 2009

Čínské komentáře zaplnily webové stránky amerického prezidenta Baracka Obamy na sociální síti Google Plus. Ta je přitom kvůli vládou nařízenému blokování obvykle v Číně nepřístupná. V minulých dnech ale Číňané zjistili, že se na tuto stránku najednou mohou, zejména z mobilních zařízení, snadno dostat.

Některé z komentářů volaly po podpoře svobody slova a lidských práv, jiné hledaly informace ohledně získání americké „zelené karty“. Šéfredaktor webu Danwei.com Jeremy Goldkorn si myslí, že některé z komentářů byly míněné jako ironie: „Ať už šlo o osvobození čínského internetu nebo o to, aby Obama přestal být imperialistou, tón byl velmi humorný. Takže si nemyslím, že to někdo může brát jako indikátor čínsko-amerických vztahů anebo že se to vůbec má nějak moc vážně číst. Pro většinu lidí to byla jen hra.“

Podobný smysl pro humor je prý v čínské kultuře běžný: „V Číně existuje postoj wej-kuan, tedy postávat kolem a dívat se na něco zajímavého. A ten se rozšířil i do internetu. A tohle mi přijde jako hodně wej-kuan přístup, lidi zjevně rozhlásili: Hele, můžete komentovat na Obamově stránce, a další se tam přišli podívat a nechali tam nějakou hlášku.“

Podle Goldkorna jde též o to, že pro většinu Číňanů je velkou novinkou, že vůbec mohou na stránce nějaké známé osobnosti zanechat svůj hlas. Přitom ale tyto komentáře nereprezentují veřejné mínění napříč zemí. „Jde o veřejné mínění skupiny technicky zdatných internetových uživatelů, většinou dvacetiletých nebo třicátníků. Číst to jako všeobecné mínění Číňanů by byla chyba,“ uzavřel Goldkorn.

Zdroje[editovat]