Přeskočit na obsah

Obama a Medvěděv podepsali v Praze smlouvu o snížení počtu jaderných hlavic

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Medvěděv a Obama po podpisu smlouvy

Praha se stala dějištěm historické události, když v ní ve 12 hodin a 36 minut podepsali prezidenti Spojených států a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvěděv dohodu o omezení jaderných zbraní. Již před týdny ohlášená dohoda, jejíž dopilování do detailů odložilo podpis až na začátek dubna, má vést ke snížení počtu strategických jaderných hlavic. Smlouvu musí ještě ratifikovat ruská Státní duma a Senát amerického Kongresu.

Smlouva nahradí dohodu START-1, jejíž platnost vypršela. Obě strany se zavázaly snížit počet svých jaderných hlavic na 1550. Vzhledem ke skutečnému arzenálu obou mocností to neznamená masivní rozebírání jaderných hlavic, a tak za větší přínos považují pozorovatelé fakt, že smlouva obnovuje režim vzájemných inspekcí.

Obama po podpisu smlouvy prohlásil, že pro obě země ani pro svět není dobré, když Spojené státy a Rusko nejsou schopné spolupracovat na velkých záležitostech. „Dnešek je významný milník pro jadernou bezpečnost, pro nešíření jaderných zbraní a pro americkou ruské vztahy.“ Podle Medvěděva šlo o skutečně historickou událost, která je vítězstvím pro obě strany. Hostitel události, český prezident Václav Klaus k ní přehodnotil svůj postoj a konstatoval, že podpis smlouvy byl „věcí mimořádnou a věcí mimořádně úspěšnou“.[1] Podpis přivítali také světoví státníci, např. generální tajemník OSN Pan Ki-mun doufá, že je to jen začátek na cestě obou velmocí k úplnému odstranění atomových zbraní.[2] Některé komentáře médií ale považují dikci smlouvy za příliš navazující na původní dohodu START-1 a tedy setrvávající v rétorice a politice studené války. Kriticky se k dohodě vyjádřil například ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij.

Navzdory podpisu smlouvy zůstávají mezi Ruskem a Spojenými státy spory o podobě chystaného amerického protiraketového štítu, jak v Praze potvrdil i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.[3] Rusko si kvůli protiraketovému systému vymínilo právo na jednostranné odstoupení od smlouvy, pokud bude systém považovat za hrozbu pro svou obranu.

Návštěvu obou prezidentů provázejí v Praze rozsáhlá bezpečností opatření. Medvěděv dorazil do Česka z Bratislavy už ve středu a odletěl odpoledne po podpisu smlouvy, Obama přiletěl ve čtvrtek ráno a zůstává do pátku. Večer po podpisu smlouvy se setkal s představiteli vybraných středoevropských a východoevropských zemí.

Zdroje[editovat]

  • V Prage Rossija i SŠA podpisali novyj DSNV. ITAR-TASS [online]. 2010-04-08 [cit. 2010-04-08]. Dostupné z: [4]. (rusky)
  • Russia and U.S. Sign Nuclear Arms Reduction Pact. New York Times [online]. 2010-04-08 [cit. 2010-04-08]. Dostupné z: [5]. (anglicky)
  • Obama a Medveděv podepsali omezení jaderných zbraní. České noviny (ČTK) [online]. 2010-04-08 [cit. 2010-04-08]. Dostupné z: [6].
  1. Klaus: Je to větší smlouva, než jsme si mysleli. Lidovky.cz [online]. 2010-04-08 [cit. 2010-04-08]. Dostupné z: [1].
  2. Svět nový START většinou uvítal. ČT24 [online]. 2010-04-08 [cit. 2010-04-08]. Dostupné z: [2].
  3. Rusko stále považuje protiraketový štít za problém. České noviny (ČTK) [online]. 2010-04-08 [cit. 2010-04-08]. Dostupné z: [3].