Přeskočit na obsah

Obama obhájil prezidentský úřad, poměr sil v Kongresu beze změny

Z Wikizpráv

Úterý

Znovuzvolený prezident Obama a viceprezident Biden

Televizní stanice CNN odhadla podle dosud dostupných výsledků voleb, že Barack Obama bude i ve druhém volebním období prezidentem USA. Porazil tak kandidáta republikánů Mitta Romneyho. Spolu s Obamou byl zvolen i jeho viceprezident Joe Biden. CNN zprávu oznámila krátce po jedenácté hodině večerní newyorského času, v podstatě ve stejnou dobu se stejným závěrem vystoupila i televizní stanice Fox.

Obama získal nebo s největší pravděpodobností získá velkou většinu států, které byly podle průzkumů považované za rozhodující. CNN odhadla nejprve Obamovo vítězství v New Hampshiru a ve Wisconsinu, poté i v Iowě. Poslední potřebné volitele získal podle CNN Obama ve státě Ohio, čímž překročil hranici 270 volitelů a potvrdil tím jejich většinu. Pozitivně se pro něj kromě toho vyvíjela i situace na Floridě nebo v Coloradu, dalších klíčových státech. Romney držel z těchto států, ve kterých měl šanci Obamu porazit, delší dobu naději jen ve Virginii.

Oznámení výsledků sledovaly statisíce lidí na nejrůznějších veřejných místech, včetně shromáždění v Obamově volebním ústředí v Chicagu, kde zprávy spustily hromadné oslavy. Podle výsledků exit pollů pro Obamu rozhodly zejména hlasy chudších obyvatel USA a také rasových menšin, Afroameričanů a Hispánců. Obamu volily víc ženy než muži.

Proti předchozím volbám Obama ztratil kolem 30 volitelů, např. v Severní Karolíně, celkový počet hlasů v celých USA byl tentokrát velmi vyrovnaný, Obama ale získal více volitelských hlasů za vítězství v jednotlivých státech.

Voliči se podle průzkumů rozhodovali zejména podle domácí ekonomické politiky obou kandidátů. Obama byl nicméně vnímán jako o něco slabší ekonomický lídr než Romney. Dalším důležitým argumentem tak mohla podle průzkumů být jeho schopnost lépe vnímat problémy obyčejných Američanů, než tomu podle názorů voličů bylo u bohatého Romneyho.

V Kongresu zůstává situace patová. Obama bude mít spojence ve většinově demokratickém Senátu, zatímco Sněmovna reprezentantů bude nadále většinově opoziční.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle vysílání televize CNN, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • Obama wins Ohio, Fox News projects. FoxNews.com [online]. 2012-11-06. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Obama wins key races in Pennsylvania, New Hampshire. CNN.com [online]. 2012-11-06. Dostupné z: [2]. (anglicky)
  • Networks Project Second Term for Obama. New York Times [online]. 2012-11-06. Dostupné z: [3]. (anglicky)