Obama plánuje zmrazit na pět let domácí výdaje

Z Wikizpráv

Sobota

Barack Obama

V rozpočtovém plánu amerického prezidenta Obamy bude i pětileté zmražení domácích výdajů. Podle opozičních republikánů to je málo.

Obamův návrh rozpočtu, který přednese v pondělí ve škole ve státě Maryland, bude zahrnovat zvýšené výdaje na vzdělání, technologie a infrastrukturu, na druhou stranu ale Obama prohlásil, že v něm dojde v jiných oblastech ke škrtům. „Můj rozpočet zmrazí roční domácí výdaje na dalších pět let, a to i v programech, které mne velmi zajímají. To v průběhu příštího desetiletí sníží deficit rozpočtu o více než 400 miliard dolarů,“ řekl Obama. Na tento rok se počítá se schodkem federálního rozpočtu ve výši 1,5 bilionu dolarů.

Prezident například chystá snížení rozpočtu Pentagonu o 78 miliard dolarů, dvouleté zmražení platů civilních vládních zaměstnanců a prodej nevyužitých federálních budov.

Ve svém pravidelném týdenním projevu Obama řekl, že vláda musí počítat s penězi stejně, jak to dělají rodiny. „Po dekádě rostoucího deficitu tento rozpočet bude vyžadovat po Washingtonu, aby žil podle svých prostředků a zároveň investoval do naší budoucnosti. Škrtá to, co si nemůžeme dovolit. To dělají ve složitých časech i rodiny a to musí udělat i naše země.“

V pravidelném týdenním vyjádření republikánů senátor za Utah Orrin Hatch řekl, že prezidentovy škrty nejdou dost daleko: „O prezidentových škrtech ve vládních výdajích možná může Bílý dům hezky mluvit, ale jsou zcela neadekvátním řešením výdajových problémů země.“ Hatch vyzval k radikální daňové reformě, velkým změnám ve federálních sociálních programech pro seniory a novým obchodním dohodám s Jižní Koreou, Panamou a Kolumbií.

Zdroje[editovat]