Přeskočit na obsah

Obama vítězí v amerických volbách nad McCainem

Z Wikizpráv

Středa

Barack Obama míří do Bílého domu

Už krátce po uzavření volebních místností v Kalifornii označily americké televizní stanice a další média demokratického kandidáta Baracka Obamu vítězem prezidentských voleb. Přisoudili mu totiž na základě volebních odhadů jasné vítězství v nejlidnatějším státě Unie Kalifornii a na základě dalších odhadů zpřesňovaných podle předběžných výsledků i další potřebná vítězství a tím i dostatečný počet volitelů.

CNN vyhlásila už v 5 hodin ráno středoevropského času, že má jistotu 297 volitelů, přičemž potřeboval ke zvolení 270. Krátce poté uznal Obamovo vítězství a svou porážku McCain na shromáždění ve Phoenixu.

Obama především ovládl klíčové státy Ohio a Iowu, kde před čtyřmi lety zvítězil republikán George W. Bush, a kde ale jeho nástupce John McCain nedokázal získat dostatečnou podporu. Poprvé od roku 1964 zvítězil demokratický kandidát také ve Virginii, kde ale byl výsledek velmi vyrovnaný a CNN se odhodlala uvolnit svůj odhad až po sečtení 92 % hlasů. Obama také přetáhl republikánům množství hispánských voličů v Novém Mexiku a především na Floridě, kde byl souboj obou kandidátů velmi vyrovnaný a rozdíl činil méně než pět procent. Pro demokraty získal Obama také státy Colorado a Nevadu. Těsné výsledky naznačovaly jeho výhru i v Severní Karolíně, Indianě a Montaně.

Sedmačtyřicetiletý Obama, který v posledních čtyřech letech působil jako senátor za stát Illinois bude prvním americkým prezidentem černošského původu v historii a prvním demokratickým prezidentem po Billu Clintonovi.

Podle průběžných výsledků demokraté zaznamenali zisky i ve volbách do obou komor Kongresu, což zajistí Obamovi podporu pro jeho vládu.

Nastaly chvíle změny[editovat]

Oslavy Obamova vítězství se konaly na veřejném prostranství parku v Chicagu, kde se shromáždily tisíce lidí, mezi nimiž měly převahu skupiny Američanů černé pleti a mladých. Obama před nimi vystoupil s proslovem, ve kterém nejprve prohlásil, že jeho vítězství je „odpověď pro lidi, kteří pochybovali o tom, že v Americe je všechno možné a že ještě žije duch jejich zakladatelů, a pro ty, kteří nevěřili v sílu americké demokracie“. Vyzdvihl hojnou volební účast, která neměla v historii Spojených států obdoby.

Ve výhledu do budoucnosti Obama řekl: „Známe výzvy, které stojí před námi. Dvě války, planeta v ohrožení, nejtěžší finanční krize století. (...) Musíme vytěžit nové energie, vytvořit nová pracovní místa, vybudovat nové školy, opravit spojenectví. Cesta před námi bude dlouhá a příkrá. Nemusíme to dokázat za rok, možná ani za celé funkční období. Ale, Ameriko, nikdy jsem neměl silnější naději než dnes, že se tam dostaneme. Slibuji vám to.“

McCain vystoupil ještě dřív než Obama. Shromážděným příznivcům ve Phoenixu připomněl dobu, kdy pozvání černošského předáka Bookera Washingtona od prezidenta Theodore Roosevelta k obědu v Bílém domě bylo považováno za přehnanou odvahu. Řekl: „Dnešní Amerika je míle daleko od tehdejších bigotních časů. Není pro to lepší důkaz než dnešní volba Afroameričana prezidentem Spojených států. Ať k tomu dál nepovstane žádný důvod,“ vyzval McCain a vyjádřil Obamovi uznání za to, že dokázal přesvědčit takové skupiny voličů, které v minulosti měly pocit, že jejich hlasy nemají v americké politice význam.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle vysílání CNN, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.