Obama vidí řešení na Blízkém východě v Palestině podle roku 1967

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Barack Obama při veřejném vystoupení (ilustrační foto)

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že trvalý mír mezi Izraelem a Palestinou musí být založený na existenci dvou států s Izraelem na území podle hranic z roku 1967. Zároveň v průběhu zásadního projevu ohledně americké blízkovýchodní politiky vyzval obě strany, aby se vrátily k vyjednávání.

Obama podpořil klíčový palestinský požadavek, podle kterého má palestinský stát existovat v hranicích před Šestidenní válkou. „Hranice Izraele a Palestiny by měly být založené na liniích z roku 1967 se vzájemně dohodnutými výměnami území, aby se podařilo stanovit bezpečné a uznávané hranice pro oba státy,“ prohlásil Obama.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že posun v americké politice je „neudržitelný“. Obama přivítá Netanjahua v pátek ve Washingtonu. V neděli má vystoupit před Výborem americko-izraelských veřejných věcí, největší americkou organizací na podporu Izraele.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás přivítal volání po nových jednáních. Mezitím začal urgentně konzultovat se svými arabskými spojenci dopady Obamova projevu. Zároveň Abbás vytkl Obamovi, že straní Izraeli. Arabští komentátoři vyjádřili přesvědčení, že Obama ve svém projevu nevyužil historickou příležitost.[1]

Obě strany musejí podle Obamy vyvinout úsilí samy[editovat]

Obama věnoval závěr třičtvrtěhodinového projevu přetrvávajícímu zablokování izraelsko-palestinských mírových rozhovorů, které se zastavily na místě loni v září. „Teď musejí udělat další krok Izraelci a Palestinci. Žádný mír jim nemůže být vnucený, ani Spojenými státy, ani nikým jiným. Ale nekonečné oddalování nezpůsobí, že problém zmizí.“

Prezident se vyslovil ostře k oběma stranám. Varoval Palestince, že to, co nazval „úsilím o delegitimizaci Izraele“ povede k neúspěchu. Zároveň prohlásil, že status quo je neudržitelný a Izrael musí s odvahou přistoupit k pokroku v mírovém procesu. „Citlivé otázky budoucnosti Jeruzaléma a osudu palestinských uprchlíků“ podle Obamy stále čekají na vyřešení.

„Pokud ale dojde k pokroku na základě územních a bezpečnostních otázek, bude to základ k řešení těchto dvou problémů způsobem, který je spravedlivý a který respektuje práva a očekávání jak Izraelců, tak Palestinců,“ věří Obama.

Na druhou stranu vidí problém v dohodě o jednotném postupu Fatahu a Hamásu. „Jak je možné jednat se stranou, která ukázala nevůli uznat vaše právo na existenci? V následujících týdnech a měsících musejí palestinští vůdci poskytnout důvěryhodnou odpověď na tuto otázku.“

Zdroje[editovat]

  1. Christian Monitor [online]. 2011-05-19 [cit. 2011-05-19]. Dostupné z: [1]. (anglicky)