Přeskočit na obsah

Obhajoba nacismu bude v Rusku trestným činem

Z Wikizpráv

Středa

Památník Velké vlastenecké války v Lizunovu (ilustrační foto)

V ruském trestním kodexu je nový paragraf: Rehabilitace nacismu. Státní duma schválila změny trestního zákona v jeho druhém i třetím čtení a obhajoba nacismu se teď trestá. Kdo poruší nový zákon, může být uvězněn až na pět let, zaplatí pokutu ve výši až milionu rublů (přibližně 555 tis. Kč) nebo dostane povinné práce.

Také zostuzování hrdinství při obraně země může být nově potrestáno. Pokud k němu dojde prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, včetně internetu, člověku, který dělá takové výroky, může být uložena pokuta až 300 tisíc rublů (přibližně 166 tis. Kč). Jevy, které se brání novým zákonem, jsou „dny vojenské slávy“, „památná data Ruska“ a „symboly vojenské slávy Ruska“.

Předsedkyně výboru dumy pro bezpečnost a boj s korupcí Irina Jarová řekla, že takové zločiny jsou jako „střílení do minulosti, výsměchem milionům obětí fašismu“.

Důvodová zpráva tohoto návrhu dokládala, že podobné tresty jsou obsaženy v právních systémech zemí, jako je Rakousko, Německo, Belgie, Francie a Itálie.

Zdroje[editovat]

  • За реабилитацию нацизма будут сажать на 5 лет. Вести [online]. 2014-04-23 [cit. 2014-04-23]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • Госдума ввела уголовную ответственность за реабилитацию нацизма. MR7 — Новости Петербурга [online]. 2014-04-23 [cit. 2014-04-23]. Dostupné z: [2]. (rusky)