Obrazem: Českobratrská církev evangelická oslavila 100 let od svého vzniku

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neděle

V neděli 16. prosince 2018 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze konalo od 15:30 slavnostní shromáždění u příležitosti stého výročí vzniku Českobratrské církve evangelické. Generální sněm zástupců českých evangelických sborů helvetského (reformovaného) a augsburského (luterského) vyznání, na kterém bylo projednáno a schváleno sloučení do nové Českobratrské církve evangelické, se konal ve dnech 17. až 18. prosince 1918 právě ve Smetanově síni Obecního domu.

Shromáždění tvořené hlavně faráři a kurátory jednotlivých sborů církve, emerity, dalšími pracovníky a hosty z české ekumeny a ze zahraničí zahájili svým pozdravem nejvyšší představitelé církve synodní senior Daniel Ženatý a synodní kurátor Vladimír Zikmund. Pak předali slovo hlavním moderátorům večera, hercům Luboši Veselému (v roli Jana Blahoslava) a Vladimíru Hauserovi (v roli Jana Amose Komenského). Úvodní pobožnost měla farářka Marta Židková. Poté vystoupil se svým pozdravem generální tajemník Světové rady církví Olav Fykse Tveit a za státní správu přítomné pozdravil senátor Zdeněk Papoušek. Jednotlivé vstupy byly často oddělené společným zpěvem v režii celocírkevního kantora Ladislava Moravetze a jím vedeného pěveckého sboru.

Po přestávce byl na obrazovkách ze záznamu promítnut pozdrav brněnského faráře Jana Pokorného (* 18. prosince 1918), který se právě v těch dnech dožil sta let. S přednáškou „Církev stoletá“ vystoupil teolog a religionista Pavel Hošek. Po dalších společných písních a poděkování organizátorům setkání shromáždění závěrečným požehnáním ukončil synodní senior Daniel Ženatý.

Následoval koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s Dvořákovou Novosvětskou.

Externí odkazy[editovat]