Přeskočit na obsah

Obrazem: 70 let od vylodění spojenců v Normandii

Z Wikizpráv

Pátek

Váleční veteráni na oslavách 70. výročí Dne D

Váleční veteráni, hlavy států i další významní hosté byli pozvaní na oficiální oslavy 70 let od vylodění spojenců v Normandii, které 6. června 1944 znamenalo otevření západní fronty ve druhé světové válce.

Operace Overlord byla připomenuta scénickým ztvárněním v podobě tanečního představení. Proslov přednesl francouzský prezident Francoise Hollande, který o vzpomínkové akci mimo jiné řekl: „Je to poselství míru. Je to žádost, kterou adresujeme Spojeným národům, aby zasáhly, kdekoli to bude potřeba. Poselství o Evropě, která umožnila mír, přestože se na jejím území po většinu dvacátého století válčilo.“

Oslav se dále zúčastnili například britská královna Alžběta II. se synem princem Charles premiérem Davidem Cameronem, americký prezident Barack Obama, ruský prezident Vladimir Putin, tedy zástupci hlavních vítězných mocností, ale též kancléřka Angela Merkelová jako zástupkyně Německa. Českou republiku reprezentoval prezident Miloš Zeman.

Na okraj oslav proběhla setkání hlav států, mimo jiné krátké neformální setkání Obamy s Putinem, jejichž země mají rozdílný pohled na události na Ukrajině, jejíž kyjevská vláda bojuje s proruskými separatisty na východě země, nebo vůbec první jednání Putina s čerstvě zvoleným ukrajinským prezidentem Porošenkem.

Kromě oficiálních oslav na pláži Sword, která patřila v červnu 1944 mezi místa vylodění, proběhli i různé pietní akce na dalších místech, například na vojenských hřbitovech v okolí.

Galerie[editovat]

Čestní hosté[editovat]

Vzpomínková akce na hřbitově v Bayeux[editovat]

Zdroje[editovat]

  • Státníci si připomněli den D, vylodění zhlédli v taneční úpravě. iDNES.cz [online]. 2014-06-06 [cit. 2014-06-08]. Dostupné z: [1].