Přeskočit na obsah

Obrazem: Evangelíci v Rovečném si připomněli 120 let od postavení kostela

Z Wikizpráv

Neděle

V neděli 24. června 2018 si Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Rovečném připomněl 120 let od postavení kostela. Ten byl postaven na místě starší toleranční modlitebny v letech 1897–1898, slavnostně otevřen byl 28. září 1898.[1] U příležitosti výročí se konaly slavnostní bohoslužby s Večeří Páně, při kterých kázal Jiří Gruber, farář v Brně a senior Brněnského seniorátu, kam sbor v Rovečném patří. Bohoslužby připravil s místním farářem Ondřejem Rumlem. Bohoslužeb se mj. zúčastnil farář Jan Pokorný (narozený 18. prosince 1918), pro kterého je, dle jeho slov, kostel v Rovečném prvním místem, kde ještě během studií kázal.

Po bohoslužbách se zájemci shromáždili v sále na evangelické faře, kde měl senior Gruber přednášku o „Moravě tolerantní“, tedy o čase v 16. a na počátku 17. století, kdy Morava „předběhla okolní svět“ a fungovala zde náboženská tolerance. Jiří Gruber jako amatérský historik shromažďuje zmínky o této době a vyhledává zachovalé protestantské památky z té doby. Přednáška byla doplněním stejnojmenné putovní výstavy, která na několika panelech dokumentuje památky z té doby a která je nyní k vidění v kostele v Rovečném. Katalog k výstavě vyšel i tiskem pod ISBN 978-80-260-2943-4.

Po společném obědě, který byl zamluven a podával se v místní hospodě, se opět v kostele konal koncert souboru Zvonky Dobré zprávy, který vede evangelická farářka z Ratiboře u Vsetína Jarmiła Wiera Jelinek, rodačka z polského Zelówa, kde má tento soubor svou tradici. Soubor hraje na ruční zvonky, mezi jednotlivými skladbami vystoupením provází farářka Jelinek. Po koncertě pak měly zejména děti možnost vyzkoušet si hru na zvonky.

Reference[editovat]

  1. NEŠPOR, Zdeněk R.: Encyklopedie moderních evangelických (a starokatolických) kostelů Čech, Moravy a českého Slezska. Praha: Kalich. 576 s. ISBN 978-80-7017-129-5.

Externí odkazy[editovat]